Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Zakażeni
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Ozdrowieńcy
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25

Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Potwierdzone
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Wyzdrowiało
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25
spot_img

Budowanie polskiej marki na globalnym rynku – Agnieszka Marczak

Rola exportu w Polskiej gospodarce jest znacząca i według danych GUS od 2005 roku stale rośnie. Wysyłamy polskie towary nie tylko do krajów Unii Europejskiej, ale również do Wietnamu, Kanady, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wielu innych. Rynek światowy został jednak zmieniony przez pandemię, zwłaszcza w Europie.

      Dane z lutego tego roku pokazują spadek eksportu w UE, w tym pokazny w  Niemczech -4 proc., Francji -9 proc oraz Hiszpanii -7 proc. Natomiast Polska osiągnęła najlepszy wynik w UE – nasz eksport wzrósł w tym czasie o 1 proc. Dane statystyczne UE pierwszych dwóch miesięcy tego roku to eksport 313,5 mld EUR (spadek o 6,9 proc.), natomiast import  w liczbie 283,7 mld EUR jest o 10,3 proc. niższy niż przed rokiem. Pokazujemy te dane dla zobrazowania skali handlu zagranicznego w Europie oraz – co dla nas najważniejsze – utrzymania się, a nawet wzrostu polskiego exportu. Jakie towary produkujemy na eksport? Polska nie jest, jak dziesięciolecia temu eksporterem węgla i pszenicy. ale wysyła w świat towary przetworzone. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podaje 12 branż priorytetowych, których rozwój jest kluczowy dla ekspansji naszego exportu, w tym branża jachtów i łodzi rekreacyjnych, części samochodowych i lotniczych, sprzętu medycznego, kosmetyków oraz – co z przyjemnością wymieniam – tzw. Moda Polska, obejmującą sektor odzieżowy, obuwniczy, galanteryjny i jubilerski. Sektory te zostały wybrane na podstawie analiz, wskazujących na potencjał przedsiębiorstw w budowaniu polskiej marki za granicą.

      Firmy zainteresowane produkcją na eksport mogą liczyć na wsparcie rządowe. Programy rozwojowe ministerstwa są przeznaczone głównie dla  MŚP czyli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z nich jest  „Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand”, który jest już w  drugiej turze, trwającej do 2022 roku. Program ten wspomaga firmy biorące udział w targach za granicą, ułatwiając im promowanie produktów. W ubiegłym roku złożono 1575 wniosków do dofinansowania, z czego wybrano 1117 na kwotę 326, 7 mln złotych. Od 29 marca 2021 roku, Departament Rozwoju Inwestycji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wznawia nabór na nowe wnioski.  Z otrzymanych przez firmy funduszy można między innymi  finansować proexportowe seminaria, konferencje, wynajecie sal i stoisk, tłumaczenia i druki promocyjne lub otrzymanie certyfikatu exportowego.  Szczegóły można znależć na stronie ministerstwa w zakładce Branżowe Programy Promocji 2020-2022.

      Polskie produkty sprzedajemy na całym świecie, ale zbudowanie u potencjalnego nabywcy pewności, że właśnie towar z Polski jest wart obejrzenia i kupienia, nie jest proste. Zespół expertów ministerstwa przez wiele miesięcy badał ponad 10 tysięcy przedstawicieli biznesu na czterech kontynentach, potwierdzając skuteczność działania wizerunku kraju pochodzenia na budowanie relacji biznesowych.  Zdecydowano się stworzyć  Logo Polskiej Marki, jako spójną koncepcję promocji polskiej gospodarki. Analizy expertów pokazały jednocześnie, że Polacy są  dzisiaj postrzegani jako wykwalifikowani specjaliści, dlatego konsekwentne działania na rynku międzynarodowym umocnią wizerunek naszego biznesu. Logo Polskiej Marki powinny używać wszystkie firmy uczestniczące w miedzynarodowych targach i wystawach. Konsekwentne  budowanie rozpoznania polskiego produktu na rynku światowym,  pomoże KAŻDEJ firmie polskiej, a jest ich dużo.

      Skalę międzynarodowego zaangażowania polskich producentów pokazuje dofinansowanie w konkursie Polskie Mosty Technologiczne dla uczestników EXPO 2020 w Dubaju – brało w nim udział aż 900 producentów! I chociaż ze względu na pandemię, Expo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostało przełożone na 2022 rok, to jednak zainteresowanie aż taką liczbą polskich firm IT pokazuje wzrost  technologicznie zaawansowanych wyrobów polskich.

      Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że Logo Polskiej Marki nie jest Certyfikatem pochodzenia towaru (Certificate of Origin), o które każda firma exportująca towar powinna sama uzyskać.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w zakładce Handel Zagraniczny oferuje bardzo szeroki zakres informacji dla wszystkich firm zainteresowanych exportem swoich towarów oraz importem. Warto się tym zainteresować i przekonać się, że ułatwienia w exporcie nie tylko na terenie UE są znaczne. Może twoja firma trafić do Dubaju albo Kanady?

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły