Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Zakażeni
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Ozdrowieńcy
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25

Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Potwierdzone
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Wyzdrowiało
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25
spot_img

Dziecko w wieku szkolnym – jakie są typowe problemy wychowawcze?

Twój syn lub córka już niedługo rozpoczyna szkołę? W roli rodzica czeka zarówno Ciebie jak i jego w roli ucznia i rówieśnika nie lada wyzwanie. Szkoła to czas, gdy nasze dziecko zmaga się z coraz większym poczuciem wypełnia poszczególnych obowiązków, ale także zintensyfikowane są relacje rówieśnicze. W nowym otoczeniu i systemie dnia mogą z tego powodu rodzić się problemy wychowawcze. Jak im zaradzić kiedy się już pojawią? Wyjaśniamy poniżej!

Okres wczesnego wieku szkolnego, czyli od 7 do 12 roku życia to czas, gdy u naszego dziecka wzrasta gwałtownie zasób słownictwa i złożoność mowy. Dziecko doskonali swoją spostrzegawczość oraz uczy się relacjonować swoje przeżycia. Jest to również moment nawiązywania pierwszych trwalszych relacji rówieśniczych, które niekiedy mogą przetrwać całe nasze życie. Dodatkowo, uczeń musi nauczyć się wypełniać szereg różnorakich obowiązków, co ma pomóc mu wejść w życie dorosłe.

Oto pięć najczęściej spotykanych problemów wychowawczych dzieci w wieku szkolnym:

  1. Nieodpowiedni język – szkoła to miejsce gdzie nasze dziecko intensywnie przyswaja wiedzę. Niestety nie zawsze ta pożądana jest najchętniej uczona przez najmłodszych. Wulgaryzmy i przekleństwa to coraz poważniejszy problem nie tylko uczniów klas starszych, ale również podstawówek. Są one powszechnie stosowane również w przestrzeni publicznej. Dlatego na początku należy uświadomić sobie, że nasz poznający wciąż świat uczeń nie potrafi w pełni racjonalnie ocenić dlaczego coś jest moralnie złe. Jeśli usłyszymy, że nasz syn lub córka używa niewłaściwego języka, musimy wpierw rozpocząć rozmowę od wytłumaczenia mu dlaczego danego słowo jest niewłaściwe oraz że jest to oznaka braku dobrego wychowania. Warto również wytłumaczyć dziecku, że kulturalny człowiek potrafi inaczej wyrazić swoje emocje i odreagować stres. Następnie wyjaśnijmy, że w naszej rodzinie nie używamy takich słów, a jako rodzic oczekujesz, że syn lub córka zachowa się odpowiedzialnie. Jeśli Twoje dziecko stale przebywa w towarzystwie osób używających słów powszechnie uznawanych za wulgarne, wyraź dezaprobatę dla tej grupy rówieśniczej i wytłumacz, że ma ona negatywny wpływ na Twoje dziecko.  Użycie wulgaryzmów może niekiedy bowiem wzmacniać poczucie przynależności do grupy rówieśniczej lub nawet być wymagane przez niektóre grupy.
  1. Naśladowanie rówieśników – naśladowanie może przejawiać się nie tylko poprzez używanie nieodpowiedniego języka. Szkoła to czas, gdy jesteśmy stale porównywani. Każdy uczeń jest oceniany i musi znaleźć swoja miarę w odpowiedniej skali używanej przez nauczyciela. Podobnie dzieci porównują się nawzajem. Dlatego jeśli znaczna większość osób w klasie będzie robiła czynności uznawane przez większość rówieśników jako normalne, Twojemu dziecku może być trudno się przeciwstawić takim praktykom. Przykładem może być chociażby naśmiewanie się z danej osoby w klasie (tzw. kozioł ofiarny), pochwała przez rówieśników dla negatywnych zachowań osób powszechnie lubianych w klasie (tzw. liderów), czy też używanie przez większość osób smartfonów, podczas gdy Ty postanowiłeś/aś, że do pewnego wieku nie dasz dziecku takiego narzędzia.
  1. Brak chęci do nauki i wypełniania obowiązków – są uczniowie, którzy z radością chodzą do szkoły. Są też i tacy, którzy nie czują się dobrze w systemie nauczania. Powoduje to niechęć do wypełniania obowiązków takich jak zadania domowe, egzaminy, kartkówki i inne. Dziecku trudno jest zrozumieć, że czerpanie wiedzy w młodym wieku owocuje w dorosłym. W tym nasza rola, aby to uświadomić. Należy jednak pamiętać, aby nie przekupywać dziecko za dobre oceny w szkole ani nie karać za złe. Starajmy się uświadamiać, że od niego zależy jego przyszłość i jeśli sam nie zadba o swoją edukację, nikt inny za niego tego nie zrobi. Jeśli sytuacja z ocenami jest dramatyczna, nie bójmy się również odmówić dziecku pewnych przyjemności jak np. wyjście do kina czy odwiedzenie kolegi. Nie nazywajmy tego jednak karą, lecz wytłumaczmy, że aby móc korzystać z rzeczy przyjemnych, najpierw trzeba zadbać o obowiązki.

Bycie rodzicem na każdym etapie rozwoju i wychowania dziecka wiąże się z wieloma wyzwaniami. Poznanie prostych sposobów na radzenie sobie z klasycznymi problemami wychowawczymi w wieku szkolnym pozwoli nam rodzicom przetrwać ten niekiedy trudny czas. Do dzieła!

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły