Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 21:08
All countries
602,203,453
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 21:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 21:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 21:08
All countries
602,203,453
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 21:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 21:08
spot_img

Rola ojca w wychowaniu dziecka, czyli o formowaniu charakteru

Udział mężczyzny w wychowaniu dziecka jest tak samo istotny, jak obecność matki. Staje się on źródłem szczęścia nie tylko dla dziecka, ale zwłaszcza dla samego ojca. Głównymi zadaniami jest zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa, zaopiekowanie oraz potwierdzanie im ich wartości, godności osobistej.

Przewodnik i odkrywca

Ojciec poprzez bycie przewodnikiem dla swoich dzieci ukierunkowuje ich rozwój, szanując ich wolność pomaga dokonywać przemyślanych i dalekosiężnych decyzji. To mężczyzna często podchodzący do życia z dystansem ma predyspozycje do tego, aby odkryć talenty dziecka i być motywatorem do ich rozwijania. Kochający ojciec potrafi trafnie ocenić na co potrzeba dziecku więcej czasu, jakie rzeczy staną się wartością w dorosłym życiu młodego człowieka. To tata jest tym rodzicem, które uczy stawiać czoła niebezpieczeństwom, wyznacza coraz to nowe zadania i potrafi je egzekwować. W taki sposób staje się niejako współtwórcą osobowości swoich wychowanków. Pomaga im w długim procesie, którym jest kształtowanie cnót charakteru. Zadaniem ojca jest wpoić swoim dzieciom, że życie nie jest zabawą, a raczej służbą i współdziałaniem z innymi. Dorosłymi staną się dopiero wtedy, kiedy oprócz umiejętności zadbania o siebie posiądą umiejętność dbania o innych.

Autorytet

Tata w wychowaniu potrzebny jest jako autorytet, ma być podziwiany przez dziecko. Szacunek do ojca buduje się na podstawie siły fizycznej, moralnej (odróżnianie dobra od zła), intelektualnej. Autorytet budowany na strachu skończy się w momencie, kiedy ojciec stanie się słabszy od dziecka. Dziecko powinno wiedzieć, że taty warto jest posłuchać. Bardzo pomocne w budowaniu autorytetu jest współdziałanie z dzieckiem, pokazywanie mu co i jak zrobić, dzielenie się wiedzą, wyjaśnianie otaczającego świata, odpowiadanie na pytania. Dorastające dzieci potrzebują w swoim życiu wzorów do naśladowania. To na podstawie ludzi, których podziwiają, poprzez naśladowanie, będą budowały swój charakter. Jeśli rodzice nie będą na tyle silnymi i pewnymi siebie liderami, to ich dzieci zaczną szukać wzorców w otaczającym ich świecie. Nigdy nie można mieć pewności na kogo trafi nie do końca ukształtowany jeszcze człowiek. Dlatego tak istotne jest, aby rodzice wzajemnie tworzyli swój autorytet.

Obecność podstawą budowania więzi

Mężczyzna jako wychowawca ma trudne zadanie. Podstawą wychowania jest to, aby ojciec nawiązał relację z dziećmi. Do tego konieczne jest uznanie wartości człowieka ponad wartość pieniędzy i pracy oraz poświęcanie im swojego życia. Istotne jest to, aby wspólnie spędzany czas był dobrze zaplanowany i spożytkowany. Dla dzieci, zarówno dziewczynek jak i chłopców istotne jest przeżywanie przygód. Niejednokrotnie najważniejszymi dniami z dzieciństwa są wspólne wyjazdy, zabawy, to one są często najdłużej zostają w pamięci, stają się bazą do budowania wspomnień. Nie można zapomnieć także o codzienności, którą budują proste gesty. Jest nim między innymi spokojne spojrzenie czy dotyk, który odzwierciedla czułość i akceptację zwłaszcza w wieku dojrzewania. Dzieci potrzebują potwierdzenia, że są potrzebne i ważne, wychowuje je to do bycia zarówno kobietą jak i mężczyzną.

Żadne dziecko nie przyszło na świat wyposażone w silny, prawidłowo ukształtowany charakter. Potrzeba zatem kochającego ojca, który pozwoli zarówno dorosnąć jak i dojrzeć swoim dzieciom na mądrych, pewnych siebie ludzi.

Żródło:Solidarym
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły