Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Zakażeni
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Ozdrowieńcy
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18

Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Potwierdzone
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Wyzdrowiało
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18
spot_img

Streching czyli rozciąganie – Emilia Kaba

Ważnym aspektem naszego życia jest mobilność naszych mięśni. To dzięki niej możemy odpowiednio i bezboleśnie się poruszać. Ważne są nie tylko ćwiczenia wzmacniające poprawiające gęstość i ich siłę, ale również aktywność poprawiająca ruchomość naszego organizmu.

      Do tego celu służą ćwiczenia rozciągające profesjonalnie nazywane strechingiem. Korzystnie wpływają nie tylko na osoby intensywnie ćwiczące, żeby przynieść ulgę spiętym mięśniom po intensywnym trening, ale również są idealne dla osób nie ćwiczących. Takie osoby również mogą miewać spięte mięsnie przez na przykład całodniowe siedzenie przed komputerem na pracy zdalnej czy lekcjach zdalnych. Rozciąganie możemy również dopasować do nas samych i naszych potrzeb. Bywają zestawy ćwiczeń będących rozciąganiem dynamicznym bądź statycznym. Ćwiczenia dynamiczne bardzo często wykorzystują osoby aktywne fizycznie w czasie rozgrzewki. Ponieważ idealnie przygotowują mięśnie jak i stawy do dalszego obciążenia. Za to ćwiczenia rozciągające statyczne idealnie sprawdzają się po wysiłku sprzyjając regeneracji układu mięśniowego. Jednak nie tylko osoby trenujące powinny wykonywać takie zestawy ćwiczeń, a również osoby zasiedziałe w domu. Ponieważ dzięki temu nasze ciało między innymi aparat ruchu, na który składa się układ kostny, mięśniowy i stawy będzie odpowiednio działał.

      Przy ćwiczeniach rozciągających bardzo ważne jest również rozważne i odpowiedzialne ich wykonywanie, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Przez złe ich wykonywanie czy zbyt mocne dociskanie można naderwać sobie mięśnie.

      Ćwiczeniem dynamicznym jest między innymi młynek na obręcz barkową. Jest to krążenie rękami w stawie barkowym do przodu. Wykonuje się je w trzech seriach, gdzie każda liczy po 30 sekund. Innym ćwiczeniem stretchingu dynamicznego angażującym tym razem dolną partie ciała jest krążenie nogą do tyłu. Wykonuje się je stając prosto, układając dłonie na biodrach i zginając nogę w stawie kolanowym przed sobą. Następnie wykonując odwodzenie biodra i nogi do tył. Na jedną stronę powtarzamy to dwa razy po 25 sekund po czym zmieniamy stronę. Ostatnim ćwiczeniem dynamicznym są skręty tułowia. Polegają na stanięciu wyprostowanym ze zgiętymi rękami w stawie łokciowym do ciała. Następnie przekręcaniu górą ciała w raz jedną stronę w raz drugą.

      Idealnymi ćwiczeniami po zmęczeniu mięśni jest rozciąganie statyczne między innymi na tułów, brzuch, klatkę piersiową, biodra czy kończyny dolne. Wzorowym ćwiczeniem na tułów po godzinach siedzenia będzie skłon ze skrzyżowanymi rękami. Wystarczy stanąć i zgiąć się w dół żeby utworzył się kąt 90 stopni z udami. Następnie trzeba skrzyżować ręce za kolanami i podciągnąć tułów do góry.

      Na rozciągnięcie mięśni prostych brzuch niesamowicie nada się wykonanie pozycji kobry. Kładziemy się na brzuchu i dłonie opieramy o ziemię przy barkach. W następnej kolejności prostujemy je wykonując tę czynność dwa razy po 15 lub 20 sekund w zależności od naszych możliwości.

      Odpowiednim ćwiczeniem rozciągającym klatkę piersiową będzie odchylenie ramion do tył z obu stron. Wystarczy wyprostowanym usiąść na krześle, spleść palce za plecami kierując wnętrze dłoni do środka i podnosić stopniowo tak ułożone ręce do góry. Wykonujemy je dwa razy po 10 sekund.

     Motylek w pozycji leżącej jest bardzo dobry na rozluźnienie bioder. Kładziemy się na ziemi łącząc stopy i zginając kolana na boki. Leżymy tak przez 20 sekund po czym po 10 sekundowej przerwie powtarzamy.

    Ostatnim ćwiczeniem w czasie takiego treningu może być prosty skłon w dół nazywany zgięciem bioder, które idealnie rozciągają kończyny dolne dokładniej mięsień kulszowo-goleniowy. Stajemy prosto i wykonujemy skłon w dół.

Takie ćwiczenia są proste i możliwe do wykonania przez każdego. Nie potrzeba żadnego sprzętu przez co jest to kolejna ich zaleta. Jednak jeżeli ktoś posiada drążek sportowy w domu niesamowicie sprawdzi się on do rozciągania i wzmacniania wystarczy chwilę na nim powisieć po męczącym dniu. Co sprawi, że mięśnie właściwie się rozciągną.

Projekt wykonano dzięki partnerstwu z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Autorka artykułu podczas profesjonalnego treningu.
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły