Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08
spot_img

Jak wychować syna na silnego mężczyznę?

Zadaniem rodziny jest wychowanie chłopca na takiego mężczyznę, który wie dokąd idzie i umie poprowadzić kobietę. Nie można wychowywać chłopców i dziewczynek tak samo, gdyż każde z nich ma do wykonania w społeczeństwie i w rodzinie odmienne role i zadania. Zrównanie ich będzie miało niekorzystny wpływ na rozwój dzieci, gdyż ich potrzeby znacznie się od siebie różnią.

Rola ojca w rodzinie

Podstawowym zadaniem mężczyzny jest przede wszystkim prowadzenie rodziny. To on jako jej głowa bierze odpowiedzialność za losy kobiety i dzieci. Ma być tym, który otacza ją opieką i zapewnia jej bezpieczeństwo – nie tylko finansowe, ale także emocjonalne. Aby przekazać dzieciom wartości, na których mężczyzna zbuduje swój dom rodzinny, musi mieć w ich oczach autorytet i szacunek. Nie wystarczy, aby dzieci lubiły swojego ojca. Muszą go również szanować. Szacunek w życiu, w każdym wieku, pochodzi z siły: fizycznej, moralnej (odróżnianie dobra od zła) i intelektualnej (odróżnianie prawdy od fałszu). Dzieci muszą dobrze poznać ojca i go obserwować w licznych sytuacjach, aby ten szacunek został zbudowany.

Tata dla syna

Ojciec jest pierwszym i najważniejszym przykładem dla syna, jak z szacunkiem traktować kobiety. Dla chłopca to ojciec będzie wzorem wyrażania uczuć, pracy i męskich wartości. Istotne jest, aby tata miał autorytet i był osobą, której można zaufać. Dojrzewanie do męskości to długi proces, a w zdobywaniu tej tożsamości potrzebne jest otaczanie się męskimi autorytetami. Chłopcy szukają tego wsparcia głównie w kontaktach z dorosłymi mężczyznami. Właśnie od tego na jakich mężczyzn trafi młody chłopak zależy, jakie postawy będzie w sobie kształtował. Im bardziej ludzie ci będą dobrym wzorem męskości, a więc będą potrafili podejmować decyzje, będą szanowali innych, ale także zachowają przy tym wrażliwość, tym lepiej dla osobowości dziecka. Jeśli chłopcom brakuje kontaktu z dojrzałymi mężczyznami będą próbowali swą siłę i męskość dowodzić przed samymi sobą lub zaczerpną ją od kobiet, co może doprowadzić do zniekształcenia tej cechy. Mężczyzna musi nauczyć syna, że dorosłe życie to nie egoistyczna zabawa, lecz w dużej mierze służenie innym. Świadomy ojciec zdaje sobie sprawę, że dzieci są dorosłe nie wtedy, kiedy nauczą się troszczyć o siebie, lecz wtedy, gdy nauczą się troszczyć o innych. Rodzice słabi, żyjący życiem pasywnych konsumentów, bez misji do wypełnienia spowodują, że ich dzieci będą naśladowały bardziej dla nich atrakcyjne do naśladowania wzory: instagramerów, influencerów i inne krzewiąca negatywne wartości gwiazdy estrady. Pchane presją rówieśników, staną się marionetkami.

Co kiedy brakuje taty?

Wzorcem męskości dla chłopca jest przede wszystkim ojciec. Nie zawsze jest to możliwe – wtedy warto szukać kogoś kto może stać się dla malucha takim właśnie autorytetem. Może to być dziadek, wujek, trener sportowy czy dowódca w harcerstwie. Wiele problemów zarówno w czasie dojrzewania, jak i w dorosłym życiu mężczyzn, wynika właśnie z braku obecności w ich życiu silnych i zrównoważonych mężczyzn. Chłopcy poza wymaganiami, które umożliwiają wzrost takich cech jak pracowitość, sumienność, szacunek, potrzebują także, a może przede wszystkim przykładu i wsparcia, aby w momentach niepowodzeń, ktoś mógł mu powiedzieć o tym, że nie musi być idealny i że kolejna próba jest warta podjęcia, a upadki to kolejna lekcja życia.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły