Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04
spot_img

HALINA SZWARC – najdzielniejsza wśród agentek AK! Bita przez Niemców do nieprzytomności łańcuchami i deską

Halina Szwarc z domu Kłąb, pseudonim Ryszard, urodzona 5 marca 1923 r. w Łodzi, zmarła 28 maja 2002 r. w Warszawie. Była jedną z najwybitniejszych agentek wywiadu AK, profesorem, doktor medycyny, gerontologiem, prorektorem Akademii Wychowania Fizycznego e Warszawie, założycielką pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Była jedyną córką Wincentego Kłąba oraz Marii Włodzimierskiej, która była spokrewniona z niemiecką rodziną Voglów. Ojciec po przybyciu do Łodzi nauczył się sztuki krawieckiej, którą porzucił na rzecz pracy w budownictwie. Rodzice zadbali, by ich latorośl otrzymała gruntowne wykształcenie, posłali zatem Halinę do prestiżowego prywatnego, żeńskiego Gimnazjum Humanistycznego im. Heleny Miklaszewskiej, a także do konserwatorium, w którym uczyła się gry na fortepianie. Młoda Kłąbówna marzyła o karierze pianistki, jednak usłyszawszy, jak jej kolega 12-letni Janek Holzmann gra Chopina, porzuciła marzenia o karierze muzycznej.

Po wybuchu II wojny światowej 16-letnia Halina zostaje wcielona do ZWZ i otrzymuje rozkaz nauki niemieckiego, jednocześnie próbuje otrzymać volkslistę, powołując się na niemieckie korzenie. Zapisuje się także do żeńskiego odpowiednika Hitlerjugend – Bund der Deutsche Madel. Po przeprowadzce do Kalisza udaje jej się dostać do niemieckiego gimnazjum, gdzie wyróżnia się inteligencją i łatwością przyswajania wiedzy oraz języka niemieckiego. W dniu urodzin Hitlera, podczas wizytacji z kuratorium, która ma ocenić postępy w nauce przyszłych obywateli III Rzeszy, jako jedyna z uczniów zgłasza się, aby opowiedzieć o Gottholdzie Ephraimie Lessingu, któremu poświęcona jest lekcja. SS-mańscy wizytatorzy byli pod wrażeniem wiedzy młodej uczennicy, która w nagrodę otrzymała egzemplarz „Maine Kampf” z autografem Hitlera. Dzięki rekomendacji dyrektora dostaje upragnioną volkslistę i zmieniła nazwisko na „Klomb”.

Po ukończeniu nauki z wróżeniem otrzymała rozkaz objęcia posady nauczycielki w szkole w podkaliskich Piwonicach, do której uczęszczały dzieci Niemców. Halinie udaje się zamieszkać w domu ucznia, którego ojciec, podpułkownik Ben Vigry jest zarządcą ziemi kaliskiej. Tam udaje się jej zdobyć cenne informacje dotyczące przemysłu wojennego, a także okupowanej ludności.

Po zakończeniu roku szkolnego udaje się na rozkaz do Wiednia, gdzie podejmuje studia medyczne oraz przyjmuje pseudonim Jacek II. Jednocześnie podróżuje co dwa tygodnie do Polski, by składać meldunki i odbierać podziemną prasę. Podczas jednej z takich podróży została wyrywkowo zatrzymana na dworcu we Wrocławiu do kontroli. Słysząc informację o odjeżdżającym pociągu do Wiednia wyrywała walizkę Niemcom, ostentacyjnie krzycząc, że zaraz ucieknie jej pociąg.

Kolejnym celem jest Hamburg, do którego Halina wyrusza wyposażona w plan miasta i szpiegowski aparat. Tam udając turystkę zbiera informację o miejscu stacjonowania wojsk, sposobie maskowania okrętów i ogólnej sytuacji mieszkańców. Uzyskane przez nią dane wykorzystują Anglicy przy bombardowaniu Hamburga, a ona zostaje uznana za najlepszego wywiadowcę, którego tam wysłano.

Do Berlina przyjeżdża w sierpniu 1943 r., gdzie pod przysięgą i groźbą kary śmierci za jej naruszenie rozpoczyna pracę jako wolontariuszka w Centralnym Archiwum Medycyny Wojskowej. Tam zbiera informacje, które szyfruje i chowa za okładką książki „Terminologia medyczna”, którą nosi ze sobą do pracy.

Po powrocie do domu rodziców, do Łodzi zostaje aresztowana wskutek wsypy i poddana bestialskim torturom. Jest bita do nieprzytomności łańcuchami i deską, a ból i dodatkowy dyskomfort ma spotęgować zakładana na głowę maska przeciwgazowa. Nie wydała nikogo. Została skazana na śmierć przez rozstrzelania, a następnie spędziła długie miesiące w więzieniu czekając na wykonanie wyroku. Dwukrotnie podczas pobytu była zamykana odpowiednio na 12 i 9 dni w ciemnicy z wodą, w której można było tylko kucać. Koniec wojny okazał się dla niej wybawieniem. Podczas ewakuacji więzienia udało jej się zbiec.

Po wojnie kontynuuje naukę na Akademii Medycznej, ale jako były oficer AK jej kariera naukowa zostaje wstrzymana na kilka lat. Nie przeszkodziło to jej jednak w uzyskaniu stopnia profesora na Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Postanawia także założyć pierwszy w Polsce, a trzeci na świecie Uniwersytet Trzeciego Wieku przeznaczony dla osób starszych. Za swoje wybitne zasługi została odznaczona w 2000 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła 28 maja 2002 r. w Warszawie, a jej ciało spożywa na Cmentarzu Powązkowskim.

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły