Koronawirus na Świecie

All countries
620,374,878
Zakażeni
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
599,124,674
Ozdrowieńcy
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
6,540,610
Zgony
Updated on 26 September 2022 11:26

Koronawirus na Świecie

All countries
620,374,878
Potwierdzone
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
599,124,674
Wyzdrowiało
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
6,540,610
Zgony
Updated on 26 September 2022 11:26
spot_img

HALSZKA WASIELEWSKA – zasłużona dla Polskich Sił Zbrojnych siostra niesławnej Wandy Wasilewskiej.

Halina Wasilewska, pseudonim „Halszka”, „Krystyna”, urodziła się 21 marca 1899 r. w Londynie, zmarła 8 lutego 1961 r. w Stafford. Była majorem Polskich Sił Zbrojnych, więźniem Pawiaka i obozu koncentracyjnego Ravensbruck, nauczycielką biologii, dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych. Jej siostrą była niesławnej pamięci działaczka komunistyczna Wanda Wasilewska.

Halina pierwsze lata swojego dzieciństwa spędziła w londyńskim przedmieściu Leytonstone. Jej ojcem był Leon Wasilewski, członek Ligi Narodów i PPS, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego. Nazywano go „architektem polskiej polityki wschodniej u progu niepodległości”. W czasie, gdy rodzina zamieszkiwała w Londynie, był on redaktorem przeglądu „Przedświt”. Po pewnym czasie Wasilewscy przeprowadzili się do Krakowa. W wieku czternastu lat Halina trafiła do Wiednia, gdzie pomagała w kantynie Strzelców.

Po wybuchu I wojny światowej pracowała w KN 2 POW jako kurierka pod pseudonimem „Halszka”, a następnie przebrana za mężczyznę działała jako telegrafistka w stopniu szeregowca w 6 kompanii 5 pp Legionistów wzięła udział w obronie Lwowa. Kolejnym etapem była służba w patrolu telefonicznym. Ze względu na zły stan zdrowia została zwolniona ze służby w 1920 r., co umożliwiło jej ukończenie filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po wyjeździe do Wilna znalazła zatrudnienie w szkole dla dorosłych, co nie przeszkodziło jej działać w służbie dla kraju, gdyż aktywnie uczestniczyła w tworzącym się ruchu Przysposobienia Wojskowego Kobiet. W okresie 1928-1934 pełniła rolę komendantki Okręgu PWK na terenie Lwowa, jak również kierowniczki kobiecego referatu WF i PW w Urzędzie Dowództwa Okręgowego Korpusu we Lwowie. W 1939 r. została komendantką Centrum Wyszkolenia Instruktorek w Warszawie. Za zasługi w walkach o Lwów została odznaczona Krzyżem Walecznych, a za pracę na rzecz POW Krzyżem Niepodległości.

Po wybuchu II wojny światowej została komendantką Batalionu Pomocniczej Służby Kobiet przy Dowództwie Lwowskiej Brygady Obrony Narodowej. Po kapitulacji Lwowa dołączyła do Służby Zwycięstwu Polski, a do jej zadań należało identyfikowanie kurierów i organizowanie im kontaktów z dowództwem, jak również przygotowywanie szyfrów Komedy Obszaru. Następnie Maria Wittek będąca dowódczynią Wojskowej Służby Kobiet, sprowadziła ją do Warszawy. Tam Halina była referentką wyszkolenia w dowództwie WSK.

Pod koniec października 1943 r. została aresztowana przez gestapo podczas ulicznej łapanki i osadzona w Pawiaku. Po półrocznym pobycie w więzieniu, gdzie nawiązała łączność z konspiracją, wywieziono ją do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Halina z narażeniem życia kontynuowała swoją misji. Obejmując w obozie funkcję „sztubowej” niosła pomoc skazanym na śmierć lub wywózkę kobietom, zdobywając leki i racje żywnościowe. Udało jej się również zorganizować zakonspirowane „piątki”, które miały pełnić funkcję rezerw AK. Po ewakuacji z obozu przez Czerwony Krzyż trafiła do Szwecji, a stamtąd do Niemiec. Awansowana do stopnia majora pełniła rolę komendantki 2 Batalionu Pomocniczej Służby Kobiet przy 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka w Mappen.

W maju 1947 r. została przeniesiona do Wielkiej Brytanii. Tam po demobilizacji zaczęła pracę urzędniczki w obozie cywilnym, a po ukończeniu kursu kreślarskiego została młodszym kreślarzem. Do końca życia mieszkała w Wielkiej Brytanii.

Halina Wasilewska jest niezaprzeczalnie wielką zasłużoną dla kraju. Co ciekawe, jej młodszą siostrą była Wanda Wasilewska, działaczka socjalistyczna i komunistyczna, gorliwa zwolenniczka ZSRR działającą na jego rzecz.

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły