Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

IZABELA HORODECKA – zwana „Izabela od wyroków”: ginęli ludzie podli, mający krew na rękach…zdrajcy, konfidenci, sprawcy zbrodni

Izabela Horodecka z domu Malkiewicz, pseudonim „Teresa”, urodzona 1 maja 1908 r. w Moskwie, zmarła 1 kwietnia 2010 r. w Warszawie. Była sanitariuszką, podporucznikiem, żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego, działaczką PTTK, podróżniczką, współpracowniczką Polskiego Związku Kajakowego.

Przyszła na świat w domu przepełnionym duchem patriotycznym. Ojciec Władysław, herbu Korab, pracował w biurze dostawy rur do rurociągu w Baku, a matka Genowefa, z domu Werakso, herbu Paprzyca pracowała jako nauczycielka. Jej młodsza o trzy lata siostra, Irena Malkiewicz, została słynną aktorką. Rodzina początkowo mieszkała w Moskwie, jednak później przeprowadziła się do podmoskiewskiej Czuchlinki. W roku 1918 r. przeprowadzili się do Wilna, gdzie rok później byli świadkami najazdu bolszewików na miasto, co przedłożyło się na decyzję o przeprowadzce do Warszawy.

Po przyjeździe do stolicy zaczęła uczęszczać do szkoły Pani Jakubowskiej, gdzie zdała maturę. Następnie kontynuowała naukę na studiach historycznych na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwała po dwóch latach. Jeszcze podczas studiów zapisała się do uczelnianego AZS-u, gdzie trenowała w sekcji wioślarskiej. Izabeli udało się ukończyć pomaturalną Szkołę Handlową. Przez kilka miesięcy pracowała w zarządzie głównym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz po zawarciu związku małżeńskiego została zwolniona z pracy. Jej mężem został w 1932 r. Zygmunt Horodecki, prokurator, z którym przeniosła się na kilka lat na Śląsk. Po powrocie do Stolicy w 1937 odbyła kurs Czerwonego Krzyża i udzielała się jako wolontariusz w szpitalu Ujazdowskim. Wybuch wojny rozdzielił ją z mężem, z którym widziała się ostatni raz 5 września 1939 r.. Zygmunt, który wówczas pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości został ewakuowany wraz z innymi pracownikami resortu na Wschód. Aresztowany w Wilnie został wywieziony do łagru, w głąb Rosji skąd udało mu się ewakuować wraz z żołnierzami gen. Andersa. Po dotarciu do Włoch walczył pod Monte Cassino. Po wojnie wyemigrował do USA, gdzie pracował w zawodzie prawnika do końca swoich dni.

Izabela została w Polsce walcząc z okupantem i stając się legendą. Zmobilizowana 24 sierpnia 1939 r. od początku bierze udział w kampanii wrześniowej. Zostaje przydzielona do XIII Zespołu Chirurgicznego jako siostra operacyjna Szpitala Ujazdowskiego, później po ewakuacji na wschód do Szpitala Polowego 104 w Trembowli. Następnie w listopadzie, po przejściu „zielonej granicy” udaje jej się wrócić do Warszawy.

Na początki 1940 r. podejmuje pracę w kawiarni artystów filmowych przy ul. Złotej 7, gdzie prowadzi księgowość. Pracuje tam cztery lata. Jednocześnie podejmuje dodatkowe zatrudnienie w Biurze Budowlanym inż. Jana Przybylskiego, które tak naprawdę było przykrywką dla działalności konspiracyjnej siatki wywiadowczej organizacji „Wachlarz”. Zostaje aresztowana w październiku 1942 r., a po wyjściu z więzienia nawiązuje ponownie kontakt z podziemiem. Zostaje przydzielona do pracy w Oddziale Likwidacyjnym Komendy Głównej AK o kryptonimie 993/W i przyjmuje pseudonim „Teresa”. Bierze udział w 23 akacjach Oddziału, których celem jest wykonywanie wyroków śmierci na kolaborantach. Izabela zyskała opinię specjalistki od „spraw beznadziejnych”. Nie było zadania, którego nie wykonałaby, a zmysł spostrzegawczości i precyzja działania przyczyniały się do jej skuteczności przy rozpracowywaniu akcji. Jak sama mówiła: „Uczestniczyłam w wymierzaniu sprawiedliwości. Ginęli ludzie podli, mający krew na rękach. Zdrajcy, konfidenci, sprawcy zbrodni, winni śmierci i cierpienia setek, tysięcy ofiar. W dodatku potencjalnie nadal niebezpieczni dla otoczenia”

Po wybuchu Powstania Warszawskiego bierze udział w walkach na Woli i Starówce, a następnie po przedostaniu się na Żoliborz kieruje się wraz z grupą partyzantów do Puszczy Kampinoskiej. Zostaje kilkukrotnie ranna, dzięki czemu paradoksalnie udaje jej się uniknąć wywózki do Niemiec. Po powrocie do Drzewicy udziela się jako łączniczka. Niestety zostaje poważnie ranna w łokcie, co uniemożliwia jej dalszą walkę.

Po wojnie podejmuje pracę w biurze budowlanym, a także powraca do młodzieńczej pasji jaką było kajakarstwo. Działa też aktywnie w PTTK. Po rozstaniu z mężem, nie stanęła ponownie na ślubnym kobiercu. Zmarła 1 kwietnia 2010 r. w Warszawie i została pochowana na cmentarzu powązkowskim.

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły