Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Zakażeni
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Ozdrowieńcy
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25

Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Potwierdzone
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Wyzdrowiało
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25
spot_img

10 pomysłów na wsparcie relacji z dzieckiem

Praca, kariera, obowiązki domowe – wszystko to powoduje, że jeśli realnie zastanowimy się ile czasu poświęcamy na nawiązanie relacji z naszymi dziećmi, jest go w rzeczywistości bardzo niewiele. Czas upływa, nasi synowie i córki dorastają, a nam ucieka okazja do wypełnienia swojej najważniejszej roli w życiu – bycia rodzicem. Pomocne w podtrzymaniu relacji ojcowskich i macierzyńskich może się okazać kilka prostych pomysłów na zagospodarowanie naszej rodzinnej przestrzeni. Oto one!

Dzieciństwo to czas, do którego często będziemy wracać myślami w życiu dorosłym. Może się kojarzyć z miłymi i przyjemnymi chwilami, które w dużej mierze nasze dzieci zawdzięczać będą nam rodzicom. To właśnie rozmowa i spędzanie czasu z dziećmi pomoże nam zbliżyć się do naszych pociech, lepiej zrozumieć ich potrzeby i wzbudzić wzajemne zaufanie w rodzinie. Nie pozwól, aby ten okres był wspominany jako niewystarczająco wykorzystany do zaangażowania się wychowanie synów i córek.

Oto 10 pomysłów na nawiązanie komunikacji z dziećmi:

  1. Poszperaj na strychu – na strychu, w zakurzonych kartonach lub pomieszczeniach gospodarczych często trzymamy rzeczy, które są już nam niepotrzebne, lecz przywołują miłe wspomnienia z dawnych lat. Stare płyty, kasety, filmy, dyplomy, medale, zdjęcia, a może pamiątki z podróży. Spróbuj wspólnie z dziećmi na nowo przywołać dawne lata swojego dzieciństwa. Możesz podzielić się opowieścią jak za Twoich czasów wyglądało dorastanie oraz co najbardziej lubiłeś robić. Być może zainspirujesz swoje pociechy do podjęcia dawnych aktywności, a przy okazji dodasz nowy pretekst do rozmowy.
  2. Zrób niespodziankę – dzieci kochają niespodzianki. Nie chodzi wyłącznie o uwielbiane przez nich prezenty, ale również zaplanowanie dnia na wycieczkę, odwiedzenie ciekawego miejsca lub spróbowanie nowych wyzwań. Pomysłów jest wiele, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Zabierz syna do zamku, pojedźcie razem na trening wioślarski lub tenisa, zdobądźcie szczyt. Zabierz córkę do ogrodu botanicznego, na koncert, wybierzcie się na rodzinny obiad do restauracji, odwiedźcie rodzinę w dalszych stronach.
  3. Wspólne aktywności – gotowanie, naprawy, remonty czy zmiana aranżacji pokoju. Jest wiele czynności, które wykonywane razem pomogą Wam nauczyć się nowych umiejętności, a przy okazji podzielić się wiedzą i powymieniać wspólne uśmiechy.
  4. Naucz się czegoś od dzieci – podobnie jak i my jesteśmy studnią wiedzy, umiejętności i doświadczeń dla naszych dzieci, tak i one są dla nas skarbnicą wiedzy. Nie chodzi tu wyłącznie o sztuczki, strategie ulubionej gry czy talentów muzycznych, ale również wiedzy jak myśli otaczający ich świat. To bardzo ważne, aby poznać wartości, którymi kierują się nasi potomni i lepiej zrozumieć podejmowane przez nich decyzje.
  5. Obejrzyjcie film – to prosty, ale często sprawdzony sposób na wolne popołudnie czy weekend, a przedstawione w filmie wartości i decyzje bohaterów skłonić mogą do rozmowy na istotne tematy życiowe.
  6. Zagrajcie w planszówki – obecne czasy to istny renesans planszówek. Pięknie wydane, wciągające, intrygujące, edukacyjne i kreatywne.
  7. Celebruj ważne dla Was chwile – urodziny, imieniny, a może ważne święta religijne jak rocznica chrztu. Nie pozwól, by święta rodzinne skończyły się na życzeniach i tanim prezencie. Upiecz ciasto lub zamów tort, zaproś rodzinę lub znajomych, udekoruj mieszkanie. Z pewnością to okazja do powiedzenia swoim dzieciom: „Jak dobrze, że jesteś!”
  8. Zorganizuj tematyczną imprezę – dzień włoski, dzień grecki czy bal przebierańców. To świetny moment na zaangażowanie całej rodziny w przygotowania do wspólnego świętowania waszych rodzinnych chwil.
  9. Wybierzcie się do teatru, do opery lub do filharmonii – to niebywała okazja, aby wspólnie w rodzinnym gronie pozachwycać się pięknem sztuki.
  10. Pójdźcie na spacer, po prostu – czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Las wycisza, pozwala się dotlenić, odejść nieco na bok od tego co nas otacza i porozmyślać o nowych sprawach.
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły