Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08
spot_img

Jak odkryć swoje dziecko?

Nasze dzieci to kuźnie nieodkrytych talentów. W świecie, który zdominowany jest przez gry komputerowe i tanią rozrywkę dostępną na wyciągnięcie ręki, wiele ze zdolności tkwiących w naszych pociechach zostaje zmarnowanych bezpowrotnie. To właśnie okres dziecięctwa jest najlepszym momentem na rozwój pasji i zainteresowań, które pozytywnie wpływają na kształtowanie umysłu i charakteru. Czasami wystarczy jedynie mały impuls, aby nasza pociecha wręcz zafascynowała się nowym zajęciem.

Zainspiruj

Dzieci i nastolatkowie są niezwykle podatni na wpływ otoczenia –nierzadko słyszeliśmy to zdanie i ze zgrozą przed oczami stają nam wszystkie negatywne zachowania i nawyki, które nasze dzieci „zaczerpują” z otaczającego ich środowiska. Oczywiście jest w tym element prawdy, jednak ta sama zasada obowiązuje również w przypadku wszelkich pozytywnych i budujących charakter działań i zachowań. Jeśli Twój syn lub córka będzie przebywać pośród osób, które mają pasje, są uzdolnieni i realizują się w swoim nowym powołaniu, wówczas Twoje dziecko również może zapragnąć być takim jak jego rówieśnicy. Spróbuj więc zapewnić swoim dzieciom jak największą ilość czasu w otoczeniu ludzi utalentowanych, uzdolnionych, zdrowo rywalizujących ze sobą i odnoszących stopniowe sukcesy. Zabierz syna na zawody sportowe, pojedź z nim na rajd samochodowy, wybierz się z córeczką na wernisaż, warsztaty muzyczne albo artystyczne. Możliwości jest wiele!

To mój syn? Niemożliwe!”

Niezwykle istotne w odkrywaniu zdolności synów jest nawiązanie głębokiej relacji z ojcem. Aby rozpocząć proces jej budowania, bardzo ważne jest spędzenie czasu z dzieckiem sam na sam. Pomocne mogą się wówczas okazać wspólne wyjazdy np. na spływ kajakowy wraz z noclegiem pod namiotami. Synowie w wieku ok. 7 lat przechodzą pierwszą męską inicjację, która przygotowuje ich do bycia w przyszłości głową rodziny. Dokonuje się ona poprzez właśnie oderwanie syna od świata codzienności, porzucenie na kilka dni wygód i spróbowanie czegoś ekstremalnego. Oczywiście wszystko musi się odbywać w granicach zdroworozsądkowych, jednak kilka dni bez komputera, telefonu i wygodnego łóżka z pewnością pomoże dziecku poznać swoje możliwości, a przy okazji odkryć talent nie tylko sportowy, ale także organizacyjny. W takich chwilach zaangażowany w pakowanie walizek, przygotowanie ogniska czy zebranie drewna na ogień poczuje pierwszą poważną odpowiedzialność na swoich barkach. Kilkudniowa przygoda „jeden na jeden” pozwoli Ci więc lepiej poznać swoje dziecko i odkryć jego fascynacje.

Obserwuj

Aby stać się prawdziwym łowcą talentów swojego dziecka, zacznij je dobrze obserwować. Zauważ, co Twój syn lub córka robi z największą przyjemnością, czyli „kocha to robić”. Czy lepiej czuje się w grupie czy samotnie, czy woli prace artystyczne czy zabawy ruchowe. Po drugie obserwuj co potrafi robić dobrze, czyli „co mu wychodzi”. Po trzecie, zastanów się czy na konkretne umiejętności dziecka jest zapotrzebowanie. To bardzo ważne, gdyż wówczas Twoje dziecko dzięki rozwiniętym talentom i zdolnościom będzie mogło je wykorzystać w szkole, a w życiu dorosłym w swojej pracy do zarabiania pieniędzy. Dlatego tak istotne jest, aby szlifowany przez niego talent lub umiejętność był społecznie pożyteczny. W tym celu poproś fachowców lub znajomych o opinię jego twórczości. Wówczas malec zauważy, że jego aktywność jest potrzebna i doceniana w społeczeństwie.

Wykorzystaj jak najlepiej okres dzieciństwa swoich pociech i zorganizuj najbardziej przystępne możliwości do rozwoju zdolności swoich dzieci. Czas leci, a pociechy przecież dorastają!

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły