Koronawirus na Świecie

All countries
620,374,878
Zakażeni
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
599,124,674
Ozdrowieńcy
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
6,540,610
Zgony
Updated on 26 September 2022 11:26

Koronawirus na Świecie

All countries
620,374,878
Potwierdzone
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
599,124,674
Wyzdrowiało
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
6,540,610
Zgony
Updated on 26 September 2022 11:26
spot_img

Rodzinne posiłki – konieczna normalność!

Nasze dni wypełnione są po brzegi zajęciami, co sprawia, że często jakość spotkań z ludźmi jest coraz gorsza. Nie mamy czasu na spokojną rozmowę i wysłuchanie. Z każdym dniem stajemy się coraz starsi, a dzieci przecież dorastają i to bardzo szybko. Z pomocą na znalezienie dobrej przestrzeni na rozmowę i spotkanie przychodzą nam wspólne posiłki, bo najlepszy posiłek to ten, który jest zjedzony w czyjeś obecności.

Czas dla rodziny

Bardzo długo można by wyliczać korzyści płynące z czasu poświęconego na wspólny posiłek. Najważniejszą z nich wydaje się to, iż przez wspólne spożywanie posiłków mamy szansę zatrzymać się, na chwilę odciąć się od codziennego zamieszania, skupić się na sobie nawzajem i po prostu być razem. Takie wspólne bycie daje możliwość na zacieśnianie więzi między członkami rodziny. Często może być to jedyny czas kiedy wszyscy spotykają się i mają szansę ze sobą porozmawiać, opowiadać o sukcesach i problemach, przedyskutować sprawy ważne i także te mało istotne. Posiłki jedzone razem pozwalają na większą bliskość, nie tylko pomiędzy dziećmi a rodzicami, ale także pomiędzy samymi rodzicami, co buduje poczucie bezpieczeństwa u najmłodszych. To właśnie poczucie bezpieczeństwa jest czynnikiem, który warunkuje prawidłowy rozwój dzieci. Jeśli posiłki przebiegają w miłej atmosferze, to pozostaną one kojarzone z przyjemnymi emocjami.

Ważne o czym rozmawiamy

Dobrze jest, aby powiększać grono zasiadających do stołu, zapraszać znajomych i krewnych do swojej wspólnoty. Wtedy jednak należy bardzo uważać na tematy jakie poruszane są przy stole, aby nie plotkować, nie opowiadać bzdur, a raczej mówić o rzeczach które budują dobrą osobowość w młodych ludziach. Jeśli dorosłych słuchają dziecim to jest niezwykle istotne, aby czuwać nad przebiegiem rozmowy i wytaczać jej pożądane tory. Gwar przy stole nie jest szkodliwy, kiedy gwar ten jest uporządkowany i kontrolowany przez głowę rodziny – ojca.

Okazywanie uczuć

Posiłki pomagają w okazywaniu uczuć – możemy wykorzystywać je do wskazania na naszą troskę, czułość, miłość. Jeśli wkładamy dużo pracy w przygotowanie posiłków i dbamy o to, aby potrawy były jak najbardziej smaczne, a w dodatku na talerzach znajduje się to co lubią najbliżsi, to będzie to namacalny dowód na nasze zaangażowanie w budowanie więzi.

Wspólne gotowanie

Posiłki to nie tylko ich jedzenie, ale także przygotowywanie. Wspólne gotowanie może być przyjemne, a co więcej, będzie także nauką dla dzieci. Uczy samodzielności, podejmowania decyzji, współpracy, a także tego, że nic samo się nie zrobi. Jeśli chcemy jeść, to należy w to włożyć pracę. Gotowanie pobudza kreatywność, jeśli oczywiście pozwolimy dzieciom na trochę fantazji, wskażemy co z czym można łączyć i w jakich ilościach. Bardzo często to właśnie rodzice stają się inspiracją dla dzieci. Współpraca w gotowaniu jest także czynnikiem, który pomoże uzmysłowić dzieciom wartość pracy rodziców.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły