Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

10 decyzji, które uczynią cię lepszym ojcem

Rozważny ojciec przewiduje konsekwencje jakie będą miały jego działania w przyszłości. Wie, że po wysiłku, który wkładamy w wychowanie dzieci przychodzi moment sukcesu. Jeśli chcesz zapracować na miano ojca, który był obecny w życiu swoich dzieci, a ich los nie jest Ci obojętny, spróbuj podjąć kilka decyzji, które odmienią oblicze Twojego ojcostwa.

Bycie z dziećmi blisko fizycznie, emocjonalnie i duchowo. To długi proces, który może jednak prowadzić do zmian ku lepszemu naszej relacji ojcowskiej z dziećmi. Czasami drobne działania sprawiają, że dostrzegamy nowe aspekty w naszej miłości do syna lub córki, których wcześniej nie zauważaliśmy. Bardzo często negatywne emocje dzieci są odzwierciedleniem tego, jacy my jako rodzice w rzeczywistości jesteśmy. Od małego dziecko przejmuje nasze reakcje emocjonalne jako własne. Proces ten ukierunkowuje nasze dziecko, niekiedy bezpowrotnie. Bo najważniejsze w formowaniu dzieci jest właśnie nasz przykład – nasze świadectwo. Jeśli dzieci będą widziały awanturującego się ojca, kłótnie, złośliwości, słyszały wulgaryzmy to te emocje przejdą na nie i będą nimi kierować w dalszym życiu. Jak więc dać dziecku świadectwo miłości jako ojcowie?

Oto 10 decyzji, które uczynią cię lepszym ojcem:

  1. Odłóż telefon – dzisiejszy świat ciągle krzyczy, że nasze dzieci spędzaja za dużo czasu z telefonem. Czy rzeczywiście nasz głos rozsądku może być dla nich „słyszalny”, jeśli sami każdą wolną chwilę spędzamy na Facebooku i Instagramie? Widok rodziców siedzących na telefonach na placu zabaw, zamiast aktywnie uczestniczących w radości własnych dzieci jest wręcz przerażający. Pomyśl, ile cennych chwil tracimy poprzez ciągłe wpatrywanie się w prostokątną tabliczkę. Nawet jedno radosne spojrzenie ojca jest dla dziecka więcej warte niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.
  2. Poświęć dzieciom cały dzień – nic nie pomaga w budowaniu relacji ojcowskich z dziećmi tak, jak spędzenie całego dnia tylko z tatą. Zaplanuj wycieczkę, zabierz dzieci na spacer do lasu lub przejażdżkę rowerową. Pójdź z nimi na lody, tak aby czuły, że mają Cię w końcu dla siebie.
  3. Poświęć zabawie 30 minut – „Tatusiu pobaw się ze mną” – ile razy odpowiadałeś „Za chwilę”, a ona w końcu nie nadeszła? Spróbuj wytrwać w zabawie z dzieckiem 30 minut, jeśli trzeba w bólu i trudzie. Nie musi być interesująco i ciekawie. Ważne, że w tym właśnie momencie pokazujesz swojemu dziecku w ten sposób komunikat „Jesteś dla mnie ważny”.
  4. Pielęgnuj codzienne rytuały – kąpiel nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem, a czytanie bajek żmudnym klepaniem zdań. Wszystko zależy od tego, jaką formę nadamy prostym czynnościom. Ze zwykłem kąpieli możemy bowiem zrobić istne piana party, a z czytania bajek – niesamowitą opowieść, która przeniesie dzieci w świat przygód i pięknych wartości.
  5. Pielęgnuj czas sam na sam z każdym z dzieci – przynajmniej kilka razy w tygodniu staraj się wygospodarować dla swoich dzieci czas tylko i wyłącznie dla każdego z nich. Każdy z nas ma potrzebę bycia nie tylko w grupie, ale również jedną z wielu najważniejszych jednostek. W ten sposób dzieci chcą Ci opowiedzieć o ważnych dla nich sprawach lub po prostu usłyszeć, że są piękne i je kochasz.
  6. Módl się – istnieje wiele świadectw osób, które doświadczyły pozytywnych zmian w życiu poprzez regularną modlitwę. W ten sposób jesteś w stanie na chwilę oderwać się od swojego codziennego „ja” i z dystansem spojrzeć na siebie i swoje życie. Wytrwaj 15 minut dziennie. Efekty zawsze przychodzą.
  7. Inspiruj się – słuchaj ciekawych konferencji o ojcostwie, czytaj ubogacające książki. Idź na spotkanie z innymi ojcami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. To pomoże Ci wzrastać.
  8. Kochaj żonę – mężczyzna nie może zrobić nic lepszego dla swoich dzieci, niż z całych sił kochać ich mamę. Dzieci widząc piękną relację, rozwijającą się miedzy ich rodzicami czują się bezpieczne i wiedzą, że są owocem ich miłości.
  9. Zaangażuj się razem z dzieckiem w obowiązki – razem posprzątajcie samochód, posadźcie drzewo, zróbcie zakupy albo pomóżcie sąsiadowi w przeprowadzce. Twój syn będzie nie tylko czuł dumę z nowych doświadczeń, ale zobaczy jak ojciec w praktyce ofiarowuje siebie i swój czas dla rodziny oraz zrozumie, że pomaganie rodzinie i innym jest czymś naturalnym.
  10. Zapytaj dziecko „Co najbardziej lubisz ze mną robić?” – odpowiedź może być zaskakująca, lecz pomoże Ci odkryć, że czasem proste czynności, na które sami nie zwracamy uwagi mają wielką wartość w oczach naszych dzieci. Analogicznie zapytaj „Czego nie lubisz, jak robię?”.

Spróbuj wprowadzić choć kilka z powyższych zasad w swoje życie, a przekonasz się, że Twoje ojcostwo może odmienić się na piękną i budującą relację z dziećmi!

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły