Koronawirus na Świecie

All countries
625,231,251
Zakażeni
Updated on 6 October 2022 23:54
All countries
603,556,083
Ozdrowieńcy
Updated on 6 October 2022 23:54
All countries
6,556,322
Zgony
Updated on 6 October 2022 23:54

Koronawirus na Świecie

All countries
625,231,251
Potwierdzone
Updated on 6 October 2022 23:54
All countries
603,556,083
Wyzdrowiało
Updated on 6 October 2022 23:54
All countries
6,556,322
Zgony
Updated on 6 October 2022 23:54
spot_img

10 pytań do dziecka zamiast „Jak tam w szkole?”

Jednymi z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców swoim dzieciom jest: „jak tam w szkole?”. Najczęstszą zaś odpowiedzią udzielaną przez dzieci: „dobrze”. Zazwyczaj ciężko pociągnąć dalej tak zaczętą rozmowę, a przecież chcemy wiedzieć o wiele więcej o życiu naszych synów i córek. Warto więc zadać pytanie w taki sposób, który nie pozwoli na udzielenie oczywistej odpowiedzi i wywoła ciekawą rozmowę z dzieckiem.

Oto kilka proponowanych pytań:

1. Co miłego Cię dziś spotkało?

Pytanie to pozwoli rozbudzić pozytywne emocje i dobre wspomnienia z minionego dnia. Zmotywuje także dziecko do myślenia, gdyż będzie musiało prześledzić cały miniony dzień i przeanalizować, co było przyjemne oraz podzielić się swoimi odczuciami.

2. Co najciekawszego dzisiaj się wydarzyło?

To pytanie oprócz tego, że przybliży nam minione wydarzenia pociechy, pomoże także dowiedzieć się, czym interesuje się maluch. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, co ciekawi dziecko i pomoże nam zauważyć jego pasję.

3. Co było dzisiaj najciekawszą rzeczą o jakiej się dowiedziałeś?

Oczywiście tak sformułowane pytanie pobudzi kreatywność malca, który solidnie będzie musiał się zastanowić nad nowymi rzeczami, których się dowiedział w ciągu dnia. Pomoże mu także określić i sprecyzować jego zainteresowania.

4. Czy zdarzyło się dzisiaj coś, co Cię rozzłościło?

Bezpośrednie pytanie o emocje, które pomoże nauczyć rozpoznawać i nazywać to, co odczuwa dziecko. Będziemy mogli także pomóc mu rozwijać umiejętność samokontroli, dzięki której nauczy się panować nad sobą.

5. W co graliście na przewie?

Oprócz przywoływania wesołych chwil, przybliża nas także do świata w jakim żyje dziecko na co dzień oraz wskaże jak preferuje spędza

wolny czas, co daje mu największą radość.

6.Czy sprawiłeś komuś przyjemność?

Pobudzamy takim pytaniem poczucie empatii w dziecku, a także zwiększamy wrażliwość na potrzeby innych. Jeśli okaże się, że rzeczywiście była taka sytuacja, warto to zauważyć i pochwalić dziecko. Doda to dziecku większej motywacji i zachęci do dalszego czynienia dobra.

7. Czego chcesz się nauczyć na jutro?

Kiedy zapytam dziecko o jego plany, poczuje, że interesujemy się nim oraz, że jego zamiary są dla nas ważne. Będzie mogło także sprecyzować, ustalić hierarchię ważności zadań na najbliższy czas.

8. Jakie zdarzenie było najbardziej dziwne dzisiaj dla Ciebie?

Tak zadane pytanie umożliwi nam poznanie sytuacji, które mogą sprawiać trudność dziecku, są nieprzyjemne, a może bardzo zaskakujące.

9. Czy zrobiłeś dzisiaj coś z czego jesteś dumny?

Dziecko będzie mogło wskazać, z czego jest najbardziej zadowolone, co daje mu największą satysfakcję. My natomiast dowiemy się, co może motywować dziecko, dawać mu poczucie ważności, a co za tym idzie budować jego poczucie wartości.

10. Co jest dla Ciebie najbardziej ciekawe w szkole, co chciałbyś bardziej zgłębić?

Odpowiedź na to pytanie również wskaże na zainteresowania dziecka, jego predyspozycje. My jako dorośli będziemy mogli spróbować nakierować je odpowiednio na rozwijanie tych zainteresowań i pasji.

Każde z wyżej wymienionych pytań będzie odczytywane jako wyraz szczególnego zainteresowania ze strony rodzica wobec dziecka. Umożliwiają one także nawiązywanie pięknych więzi między dziećmi a dorosłymi.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły