Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03
spot_img

6 rzeczy, które ojciec daje synowi

Wiele badań wykazuje, że chłopcy, którzy dorastali pod opieką ojca, osiągają lepsze wyniki w nauce, a także są mniej podatni na uzależnienia i konflikty z prawem. W badaniach brano pod uwagę nie tylko zamieszkanie ojców wraz z dzieckiem, ale także duże zaangażowanie w życie dziecka bez wspólnego mieszkania pod jednym dachem z synem. W każdej z tych sytuacji obecność taty wywierała dobry wpływ na rozwój psychospołeczny dziecka. Oto 6 rzeczy, jakie syn dostaje dzięki stałej obecności ojca.

Kształtowanie tożsamości

Syn szukając swojej tożsamości zwraca się ku ojcu. Kiedy w życiu chłopca brakuje obecności taty, jest mu trudniej odnaleźć samego siebie i zdecydować kim chce być w przyszłości. Tata jest bowiem pierwszym punktem odniesienia w określaniu męskiej tożsamości syna. Mężczyźnie imię może nadać tylko drugi mężczyzna. Może to uczynić poprzez powierzenie mu odpowiedzialności, zachęcenie do podjęcia nowych wyzwań i pokonanie lęku przed doznaniem porażki oraz bólu. Również ojcowie poprzez ciągłe bycie przykładem dla synów, wskazywanie im jak brać odpowiedzialność za swoje czyny i innych, a także jak doprowadzać sprawy do końca i pielęgnować swoje męskie cnoty pomagają chłopcom wyrosnąć na silnych, dojrzałych i zdolnych do założenia rodziny mężczyzn. Jeśli tego nie uczynią, Kacper w dorosłym życiu pozostanie Kacperkiem, a Michał małym Michałkiem.

Wpływ na system wartości

Ojcowie są dla swoich synów wzorem, który może nauczyć ich tworzenia dojrzałego, stabilnego związku, rodziny oraz podejmowania się uczciwej pracy i wytrwałości w dążeniu do celów. Mają oni ogromny wpływ na kształtowanie charakteru swoich synów, którzy obserwując działania taty przesiąkają ich wartościami. Tata, który odpowiada mądrze na nurtujące i często niełatwe pytania syna, stanie się tym mężczyzną, który zdobędzie autorytet u dziecka. Mężczyźni dojrzewający w obecności ojca mają większe szanse na utrzymanie stałości finansowej, co pomaga im w stawaniu się pewnymi siebie i niezakompleksionymi ludźmi, wolnymi od osądu innych.

Kształtowanie charakteru

Synowie obserwujący ojców budują na ich przykładzie swoją osobowość. Jeśli mają dobry wzorzec, zbudują swój charakter w sposób właściwy i pożyteczny dla społeczeństwa. Kształtowanie cnót uczciwości, szczerości, odpowiedzialności, opanowania pomoże im wyrosnąć na silnych i odpowiedzialnych mężczyzn, zdolnych do poświęceń na rzecz rodziny i innych ludzi. To właśnie tata jest tą osobą, która pokazuje jak można wzrastać w dobru i pomaga stworzyć synowi solidny kręgosłup moralny. W sytuacjach, kiedy brakuje wzoru ojca, dzieci będą szukać autorytetu w innym środowisku niż rodzina.

Uczenie szacunku

Ojciec, który nie bierze udziału w życiu syna, daje mu do zrozumienia, że go lekceważy. Bezpośrednio wskazuje, że rodzina nie stanowi dla niego wartości. Natomiast ojcowie w pełni zaangażowani w rozwój dziecka, mogą pokazać, jak właściwie słuchać, ufać ludziom i ich szanować.

Wypełnienie pustki

Chłopcy, którzy są pozbawieni obecności ojca, odczuwają w życiu pustkę, którą niestety często próbują zapełnić zachowaniami destrukcyjnymi takimi jak pornografia, seks, alkohol, narkotyki. Syn dostaje od ojca poczucie dopełnienia, w którym nie musi poszukiwać taniej rozrywki.

Obdarzenie miłością

Ojciec, który kocha, uczy syna, że miłość daje radość i satysfakcję. Nie jest przejawem słabości, lecz siły i życiowego spełnienia.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły