Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Co zrobić, by nastolatek chciał rozmawiać z rodzicem?

Wielu rodziców czuje potrzebę prowadzenia rozmów z dorastającymi dziećmi. Jest to zupełnie normalne i wręcz konieczne, jednak nie zawsze dyskusje z nastolatkami idą po naszej myśli. Mówimy wtedy: dwa różne światy, jednak przyczyna niepowodzeń komunikacyjnych bardzo często tkwi w nas samych. Jakich zasad trzymać się w trakcie rozmowy z nastolatkiem? Czego unikać, a na co zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy poniżej!

Aby zgłębić sedno problemu, dlaczego rozmowy z naszymi nastoletnimi dziećmi są jednymi z najtrudniejszych, pochylmy się przez chwilę nad pytaniem: czy w ostatnim czasie więcej mówiliśmy do naszych dzieci, czy więcej ich słuchaliśmy? Większość z nas z pewnością opowiedziałaby się za pierwszym stwierdzeniem. A teraz przybliżmy w naszej pamięci najbardziej wartościową rozmowę jaką kiedyś prowadziliśmy z naszym przyjacielem. Czy przed naszymi oczami staje wtedy obraz kogoś kto cały czas mówi, czy raczej z troską i cierpliwością wysłuchuje tego, co leży nam na sercu? Spróbuj na co dzień przyjąć właśnie taką postawę jak Twój przyjaciel z tej rozmowy wobec swojego syna i córki. Nie od dziś znane są złote zasady prowadzenia rozmowy, której czołowym wyznacznikiem jest prymat słuchania nad mówieniem.

Kolejną zasadą, która pomoże Ci stworzyć więź z nastolatkiem jest zastosowanie drugiego warunku prowadzenia owocnej rozmowy: prymat zrozumienia nad osądzaniem. Jako rodzice musimy się przede wszystkim nauczyć, aby być dla naszych dzieci dawcami czasu. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy dla naszych rodzin jest go tak mało. W ten sposób ograniczymy ich bunt, pozwolimy im otworzyć dla nas swoje serce, jeśli będą widziały, że nie nastawiamy się wyłącznie na osądzanie. Poprzez słuchanie poznajemy ich świat oraz wartości, którymi się kierują. To droga do trwałego zbudowania zaufania, swoistego mostu międzypokoleniowego.

Pytanie więc brzmi jak nauczyć się słuchać nastolatków? Oto kilka podstawowych rad:

  1. Zaakceptuj emocje dziecka – kazanie rodzicielskie to jedna z najpopularniejszych metod rozmowy z dziećmi. Jednak nie zawsze sprawdzi się ona, zwłaszcza w tych najbardziej kryzysowych sytuacjach. Nasz syn lub córka nie raz będzie uczestnikiem jakiegoś negatywnego wydarzenia – pobicia kolegi, obrażenia innych czy nieuczciwości. Zamiast moralizować, że to jest złe spróbuj zadać dziecku pytanie: „Co takiego wydarzyło się wcześniej, że zakończyło się tak przykro? Opowiedz mi o tym, proszę. Chcę zrozumieć, jak to się stało”. Chcesz nauczyć dziecko empatii? Sam najpierw ją okaż dziecku.
  2. Okaż wsparcie – kolejny raz zawód. Nie udało się. Dziecko znów poniosło porażkę w naszych oczach poprzez swoje zachowanie. Jeśli będziemy rodzicami, od których dziecko otrzyma wsparcie, spokój i możliwość złapania oddechu przy mierzeniu się z problemem, nasze dzieci będą wówczas bardziej skore do przychodzenia ze swoimi zmartwieniami. Nie chodzi o to, żeby im pobłażać i akceptować ich złe uczynki, ale żeby okazywać wsparcie w rozwiązaniu konfliktu, a przede wszystkim umożliwić podzielenie się emocjami, które w nim tkwią.
  3. Ogranicz swoje ego – w rozmowie staraj się być bardziej zainteresowany słowami rozmówcy niż interesujący. Spróbuj prowadzić dyskusję tak, aby skłonić czy prowokować dzieci do opowiadania o sobie, zamiast eksponować wyłącznie swoje poglądy i doświadczenia.

Jeśli bardziej nastawiamy się na słuchanie naszych dzieci niż na mówienie, wtedy budujemy większą szansę na to, że one zaczną słuchać nas. Jeśli człowiek czuje się wysłuchany, odczuwa również szacunek z drugiej strony. Słowo przez niego wypowiedziane zostało wysłuchane i co najważniejsze przyjęte. Wtedy z większym szacunkiem i wartością zaczyna wsłuchiwać się w to, co mówi druga strona. Im więcej zainteresowania okażemy dziecku, tym więcej tego samego od niego otrzymamy.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły