Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04
spot_img

Co zrobić, żeby syn powiedział „Jestem z Ciebie dumny”?

Czego potrzebujemy, aby nasze dziecko nas doceniło? Czy czuliśmy kiedykolwiek, zwłaszcza my ojcowie, że jesteśmy dla naszych dzieci prawdziwymi bohaterami? „Jestem z Ciebie dumny” – nie jest łatwo wypowiedzieć te słowa ze strony dziecka. Znacznie łatwiej przychodzi to nam rodzicom. Aby nasze dziecko mogło zachwycić się naszym zaangażowaniem w budowanie rodziny, konieczne trwanie w relacji z dzieckiem i stałe dawanie mu przekazu, nie tylko słownego: „Jesteś dla mnie ważny”.

Aby nasze dzieci doceniły nas jako rodziców, musimy wyjść poza naszą strefę komfortu. Mówiąc nieco żartobliwie, nie oczekuj, że usłyszysz te słowa ćwicząc szybsze przerzucanie kanałów pilotem przed telewizorem. Innymi słowy, co zrobić, aby stać się bohaterem w oczach naszych dzieci? Musimy szukać sytuacji, w których pokażemy dziecku naszą męską siłę charakteru. Nie zawsze muszą być to sytuacje ekstremalne, ale najczęściej takie wywołują u dzieci najwięcej wrażeń. Aby zostać docenionym przez syna, spróbuj więc zorganizować wyjście na ściankę wspinaczkową lub do parku linowego. Zorganizuj krótką wyprawę w teren, kiedy będziesz mógł pokazać dziecku swoje umiejętności. Poszukaj również okazji do rywalizacji – wystartuj w biegu, wyścigu kolarskim, a najlepiej razem w zespole z synem poszukaj sposobności do wspólnego wysiłku.

Warto również pamiętać, że bohaterami w oczach dzieci nie stajemy się od razu. To długi proces, na który pracuje się latami. Aby go osiągnąć, konieczne jest stałe trwanie w relacji z dzieckiem. Jeśli w ciągu dnia po pracy na czas z synem masz jedynie 5 min, to niestety bardzo trudno będzie dojść do takiego etapu. Konieczne jest więc stałe pracowanie, dzień po dniu nad zbudowaniem przestrzeni do trwania we wzajemnej relacji. Warto poddać się temu co rutynowe, aby odkryć to co fantastyczne. Szukaj tych momentów w ciągu dnia, kiedy możesz pokazać swoich dzieciom, co oznacza być bohaterem. Tą sytuacją ekstremalną może być pomoc mamie w zrobieniu porządków, opowiedzenie synowi niesamowitych historii ze swojego życia, zaangażowanie się we wspólne hobby z synem np. gra w tenisa, strzelanie na strzelnicy, zaangażowanie się w rozwiązanie trudnego problemu z rówieśnikami, kupienie jedzenia bezdomnemu w obecności dzieci. Momentów jest wiele. Od nas natomiast zależy na ile wykorzystamy czas, który nam dano.

Nie bój się również zapytać dziecka co w Tobie najbardziej ceni, z czego jest dumne? Być może usłyszysz odpowiedź nieoczywistą, która otworzy Ci oczy na to, co tak naprawdę ma wartość w Twoim ojcostwie w oczach dziecka. W ten sposób łatwiej będzie Ci ukierunkować swoje wysiłki na oczekiwania syna co do sposobu spędzania z nim czasu i poszukiwania sytuacji do zbudowania autorytetu. Sam również podziel się z synem swoimi emocjami i uczuciami co do tego, co wzbudza w Tobie podziw u niego. Być może to moment, kiedy pomaga rodzeństwu w lekcjach albo angażuje się w zabawę, pamięta o nim, poświęca się dla innych czy też zaangażowanie w trening lub inną pasję?

Spróbuj więc i dziś znaleźć sposobność do wzbudzenia podziwu i autorytetu u swoich dzieci. Zaangażuj się we wspólne zajęcie, zdobądź się na nowe doświadczenie, zostaw telewizor i kanapę i spróbujcie razem osiągnąć coś nowego. Kolejne sytuacje, w jakich się zmierzycie pomogą dzieciom dostrzec w Was mentorów, liderów, a w końcu bohaterów.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły