Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04
spot_img

Depresja u dziecka – jak reagować?

Smutne i przygnębione dzieci to coraz częstszy obraz spotykany na ulicach, w szkole, w domu, czy w rodzinach. Niejednokrotnie z głową zawiśniętą nad telefonem, zamknięci w sobie i odosobnieni. Nieraz jest to tylko stan przejściowy, który bardzo łatwo można skorygować. Czasami smutek w dziecku trwa bardzo długo, co może stać się powodem do niepokoju. Coraz więcej dzieci zmaga się dziś z depresją – chorobą utożsamianą głównie z dorosłymi i ich problemami. Depresja wpływa nie tylko na funkcjonowanie dziecka, ale również na osoby, z którymi jest silnie związane emocjonalnie – całą rodzinę. Jakie są pierwsze objawy dziecka chorującego na depresję, jak leczyć to schorzenie oraz co jest główną przyczyną coraz częstszej zapadalności na tą chorobę u dzieci?

Na diagnozę depresji u dziecka rodzice często reagują szokiem. Mają problem ze zrozumieniem zarówno samej choroby, jak i tego, co dzieje się z ich córką czy synem. Depresja jest jedynym z poważniejszych problemów psychicznych u najmłodszych i młodzieży. To zaburzenie psychiczne związane jest z ekstremalnymi wahaniami nastroju oraz jego długotrwałym obniżeniem. Szacuje się, że obecnie około 2 proc. dzieci zmaga się z tym schorzeniem. Dwukrotnie częściej chorują na nie dziewczynki niż chłopcy. Oprócz obniżenia nastroju do objawów depresyjnych u dzieci należą również zachowania agresywne, destrukcyjne (samookaleczanie), podwyższona drażliwość, zaburzenia koncentracji i uwagi. Z tego powodu bardzo często depresja dziecięca bywa błędnie diagnozowana jako nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD).

Do najczęstszych objawów depresji u dzieci należą zamykanie się w „czterech ścianach”, często przed komputerem, długotrwałe poczucie smutku i niezrozumienia, wycofanie z kontaktów międzyludzkich, cofanie w rozwoju, również bóle głowy, brzucha, biegunki, problemy ze snem, zniechęcenie, pesymistyczne myślenie. Jeśli dziecko doświadcza powyższych objawów nieprzerwanie przez okres dłuższy niż dwa tygodnie, należy jak najszybciej zasięgnąć porady u psychologa dziecięcego.

Jakie są najczęstsze przyczyny depresji dziecięcej? Zazwyczaj choroba ta związana jest z traumatycznymi doświadczeniami, które dotknęły dziecko jak utrata bliskiej osoby, wstrząsające przeżycie, przemoc fizyczna i seksualna, alkoholizm w rodzinie, problemy w szkole czy odrzucenie przez grupę rówieśniczą. Czasami jednak jej wystąpienie jest ściśle związane z niezdrowymi relacjami i atmosferą konfliktu w rodzinie.

Jak reagować, gdy podejrzewamy, że nasze dziecko zmaga się z depresją?

  1. Rozmawiaj z dzieckiem– dzieci, u których rodzice wypracowali skuteczny sposób otwartej i pozbawionej oceniania i krytyki komunikacji, znacznie rzadziej cierpią na zaburzenia depresyjne. Nasilenie symptomów choroby może mieć ścisły związek z niezaspokojoną potrzebą bliskości rodzica i znajomości potrzeb dziecka. Im później zareagujemy na widoczne objawy depresyjne, tym trudniej będzie nam nawiązać z dzieckiem kontakt. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat budować pełną miłości, szacunku, wysłuchania i otwartości przestrzeń do rozmowy z dzieckiem. Badania potwierdzają, że co najmniej 60 proc. docierających do nas każdego dnia komunikatów musi być pozytywnych i ciepłych, aby nasz umysł mógł chronić się przed depresją. Chłodność w okazywaniu uczuć i powściągliwość w trosce i czułości może również odbić się na zdrowiu psychicznym naszych dzieci. Depresja dziecka jest niekiedy komunikatem dla rodziców: „Potrzebuje waszej troski i czułości. Zauważcie mnie”.
  2. Rozmawiaj ze współmałżonkiem – czasami stany emocjonalne, jakich doświadczają małżonkowie w naturalny sposób przechodzą na ich dzieci. Jeśli rodzice nie zgadzają się w wielu kwestiach życiowych, kłócą się przy dzieciach, zwłaszcza w kwestii metod wychowawczych, dziecko może czuć się osaczone i wpaść w poczucie winy zastanego stanu rzeczy. Dzieci potrzebują jednomyślności rodziców i wynikającego z niej spokoju. W przeciwnym razie dziecko staje się stroną konfliktu i ma poczucie, że musi wybierać stronę jednego z rodziców, mimo iż tego nie chce. Dopiero choroba staje się realną „szansą” na zwrócenie uwagi na jego niepokój i stany emocjonalne, których doświadcza. Dzieci w kryzysie depresyjnym bardzo często podkreślają, jak ważna jest dla nich zmiana nastawienia rodziców bądź ich stylu komunikowania się.
  3. Udaj się na terapię do psychiatry dziecięcego – jeśli wyżej wymienione sposoby okażą się nieskuteczne, warto wówczas rozważyć wizytę u specjalisty.

Czy zauważyłeś u swojego dziecka objawy depresji? Jeśli tak, natychmiast zareaguj na nową sytuację i zastosuje powyższe metody walki z tą chorobą.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły