Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03
spot_img

Dlaczego warto mieć wielodzietną rodzinę?

Powszechnie panuje przekonanie, że dzieci w rodzinach wielodzietnych mają znacznie obniżony standard życia, a czasami nawet są zaniedbywane. Rodzice natomiast w takiej rodzinie nie mają zbyt wiele czasu dla siebie, z powodu czego niektórzy zarzucają im nawet brak odpowiedzialności i rozsądku. Faktem jest natomiast, że w wielodzietnej rodzinie dzieci nie są pobłażane i uczą się wypełniania licznych obowiązków oraz wzajemnej miłości wobec rodzeństwa. Często noszą ubrania po starszym rodzeństwie, często nie uczęszczają codziennie na płatne zajęcia, jednak mimo to posiadanie wielu braci i sióstr ma bardzo wiele zalet.

Wspólne obowiązki

W dużych rodzinach dzieci są realnymi pomocnikami w wykonywaniu podstawowych czynności w gospodarstwie domowym. Podejmowanie się codziennych obowiązków sprawia, że także oni przyczyniają się do dobrobytu rodziny. Ponadto każdy dzień pozwala im na naukę mierzenia się z problemami, pojawiającymi się we współżyciu w grupie ludzi, a także ćwiczenie się w ofiarności na rzecz innych. Umożliwia to uświadamianie sobie na wczesnym etapie życia zarówno swoich słabych, jak i mocnych stron oraz realistyczne poczucie wiary w swoje możliwości. W taki sposób z każdym dniem wzrastają do postawy odpowiedzialności w społeczeństwie.

Wsparcie

W rodzinie zawsze znajdziesz zrozumienie i wsparcie, bez względu na to, jak oceniają cię inni ludzie. Można liczyć na jej pomoc – nie tylko w postaci obecności czy wspólnie spędzonego czasu, ale także podczas wykonywania obowiązków. Wszystko idzie sprawniej, kiedy ma się w gotowości kilka dodatkowych par rąk.

Bez samotności

W dzisiejszym świecie jest wiele ludzi samotnych, często nieumiejących sobie z tą samotnością poradzić. Szukają relacji, które zdarzają się być niejednokrotnie bolesne, przynoszą zranienia. Kiedy ma się w posiadaniu dużą rodzinę, mamy znacznie większą szansę na to, że nie zostaniemy sami z problemem oraz, że w razie potrzeby będzie się do kogo zwrócić. Istotne jest również, że możemy często liczyć na zaopiekowanie się ze strony starszego rodzeństwa młodszymi braćmi i siostrami, kiedy o to poprosimy.

Odczytywanie własnych potrzeb

Rodzicie dbają o zaspokajanie potrzeb dzieci, jednak nie mogą spełniać ich wszelakich zachcianek. Zazwyczaj wynika to z braku czasu i pieniędzy, co sprzyja temu, aby dzieci mogły nauczyć się rozróżniania realnych potrzeb od chwilowych pragnień. Potrafią czekać na to, o czym marzą, ewentualnie zapracować na to, zarobić. Brak często pobudza także do kreatywności i wzmaga umiejętność radzenia sobie z nietypowymi sytuacjami. Co więcej to także bardzo chroni przed wpływem wszechobecnego konsumpcjonizmu, rozwija cnoty cierpliwości i zdrowej ambicji.

Poznawanie różnic

Przebywanie z braćmi i siostrami umożliwia poznanie różnic między płciami. Chłopcy mogą powoli zaczynać rozumieć i doceniać kobiecość, a dziewczynki uczą się charakterystycznych męskich zachowań. Dzieci z rodzin wielodzietnych dzięki temu są lepiej przygotowane do małżeństwa. Jest to zupełnie inna relacja niż w szkole czy grupach zainteresowań, gdzie dziewczynki i chłopcy zwykle trzymają się w osobnych grupach.

Lepsza komunikacja

Dzieci z rodzin wielodzietnych poprzez spotykanie się codziennie z różnymi temperamentami i osobowościami, mają możliwość dostrzeżenia różnic w społeczeństwie. To zdecydowanie poprawia umiejętności dogadywania się z ludźmi. Dzielenie się pokojem, kredkami, zabawkami jest bardzo dobrym przygotowaniem do dojrzałego życia w społeczeństwie.

Bycie ze sobą w dużej rodzinie daje mnóstwo radości. Pomimo kłopotów czy trudności, duże rodziny potrafią trzymać się razem, wspierać się. Większa jest radość wielu ludzi niż jednego – kiedy ktoś osiąga sukces, cieszą się wszyscy. Wspólne żarty są zazwyczaj w grupie zabawniejsze, a jeden drugiego pobudza do śmiechu.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły