Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04
spot_img

Edukacja domowa – wady i zalety

Coraz więcej rodziców decyduje się na rozpoczęcie przygody z edukacją domową swoich dzieci. Czas pandemii spowodował, że decyzja ta stała się dla wielu z opiekunów naturalna, a korzyści jakie dostrzegli z tej formy nauczania ich zdaniem znacznie przewyższają ewentualne wady. Czy edukacja domowa to dobre rozwiązanie na naukę naszych pociech? Jakie są ewentualne wady tej formy nauczania? Wyjaśniamy poniżej!

Edukacja domowa polega na nauczaniu dzieci przez ich rodziców lub opiekunów oraz wskazane przez nie osoby w formie odbywającej się poza systemem edukacji szkolnej. Dzieci nie chodzą do szkół ani innych placówek edukacyjnych, lecz uczą się samodzielnie w domu pod kierownictwem rodziców. Wbrew powszechnym przekonaniom edukacja domowa nie odbywa się wyłącznie w domu, lecz organizowanych jest również wiele spotkań „w terenie”, związanymi z wysiłkiem fizycznym, podróżami i wycieczkami, a to za sprawą wspólnej organizacji czasu przez rodziny, które zdecydowały się na tą formę nauki. W edukacji domowej konieczne jest coroczne przystępowanie dziecka do egzaminów z podstawy programowej z różnych przedmiotów, które odbywają się w szkole.

Jakie są zalety edukacji domowej?

  1. Indywidualne podejście do dziecka – traktowanie wszystkich dzieci jednakowo i mierzenie ich tą samą miarą nie pozwoli im odkryć ukrytych w nich talentów i rozwinąć pożądanych umiejętności. W przypadku samodzielnej i indywidualnej pracy z dzieckiem jesteśmy w stanie znaleźć właściwe podejście pedagogiczne, które najlepiej trafi do naszego dziecka i pozwoli mu lepiej zrozumieć dane zagadnienie
  2. Efektywniejsze wykorzystanie czasu na naukę – jak wygląda tradycyjny dzień w szkole? Uczniowie słuchają wykładu nauczyciela po czym zabierają do domu zadania domowe, które potem znów muszą indywidualnie rozwiązać z rodzicami. W efekcie dziecko dwukrotnie więcej czasu spędza na przyswojenie materiału, a rodzice i tak i tak codziennie muszą siadać ze swoimi pociechami do rozwiązania zadań. Ten sam materiał rodzice są w stanie przedstawić dziecku samodzielnie, a czas spędzany na naukę podstawy programowej przez 6-7 godzin dziennie w szkole odpowiada dwóm godzinom nauki indywidualnej w domu.
  3. Ochrona przed szkodliwym wpływem otoczenia i środowiska szkolnego – niestety, szkoła jest również miejscem, do którego różnymi drogami wchodzą organizacje pozarządowe próbujące narzucić dzieciom – często wbrew obowiązującemu prawu i bez zgody rodziców – określony światopogląd. Dodatkowo nie zawsze mamy nad tym kontrolę, co usłyszy nasze dziecko od nauczycieli, a często również nie ma możliwości zapoznania się z argumentami racjonalnymi drugiej strony. Z pewnością mając dziecko pod własnymi skrzydłami ma ono większe szanse na ukierunkowanie własnego światopoglądu zgodnie z oczekiwaniami rodziców.
  4. Bogactwo zajęć – biorąc pod uwagę, iż na edukacji domowej dzieci spędzają mniej czasu na nauce rodzice są w stanie zorganizować dzieciom więcej różnorodnych zajęć i wycieczek. Od nauki gry na instrumentach, po zajęcia sportowe, a na plastycznych kończąc. W ten sposób nasze dziecko ma znacznie większe szanse nie tylko na rozwinięcie własnych talentów, ale także na poznanie bogactwa tego świata. Rodzic może uczyć dziecko w domu przy książkach, w muzeum, w lesie, w kinie – możliwości są nieograniczone, i rodzice edukujący domowo faktycznie z nich korzystają. 
  5. Nie narażasz dziecka na towarzystwo wpływających negatywnie moralnie osób – często słyszymy, że w każdej klasie znajdzie się jedna osoba, która potrafi swoje negatywne zachowania przekuć na resztę grupy w klasie. Odwracana jest w ten sposób chęć do nauki, a dzieci skupiają się na popisach jednej osoby. W dodatku w szkolnym środowisku dzieci doznają często wielu krzywd – od poniżania, obrażania, wyśmiewania co nie zawsze spotyka się z właściwą reakcją nauczycieli.

Jakie są z kolei wady edukacji domowej? Wiele osób wskazuje, że dzieci nie są w ten sposób dostosowane do życia w społeczeństwie, gdyż brakuje im kontaktu z rówieśnikami. Według socjologów umieszczenie dziecka w tak dużej grupie rówieśniczej nie jest czymś naturalnym, a dziecko nie potrzebuje aż takiego nagromadzenia kontaktów społecznych do rozwoju. Wspólne spotkania organizowane wspólnie przez rodziców w ramach edukacji domowej są wystarczające, a zajęcia dodatkowe sprawiają, że mogą dobierać swoich współtowarzyszy naturalnie, według ich preferencji, a nie korzystać z odgórnie narzuconej grupy przez szkołę. Według badań przeprowadzonych przez Fraser Institute dzieci nauczane w domu są LEPIEJ przystosowane do życia w społeczeństwie, chętniej nawiązują nowe kontakty oraz chętniej angażują się w akcje o charakterze społecznym. 

Edukacja domowa może się okazać wspaniałą przygodą dla Ciebie i Twojego dziecka oraz w znaczący sposób rozwinąć jego umiejętności. Dowiedz się więcej o tej formie nauczania i zastanów się, czy rzeczywiście system szkolny jest niezastąpioną koniecznością w dzisiejszych czasach.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły