Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Jak być konsekwentnym ojcem?

Konsekwencja to szczególnie istotna postawa wychowawcza, która daje dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Często jednak pojawia się pewien lęk, który wynika z obawy przed odrzuceniem przez dzieci. Czasami brak konsekwencji pojawić się może po prostu z braku sił. Jak uczyć stawania się konsekwentnym ojcem? Wyjaśniamy poniżej!

Ważne odpowiedzi

Jeśli wydaje nam się, że tracimy konsekwencję dlatego, aby przypodobać się dzieciom, warto zadać sobie kilka pytań. Czy stosowanie się do zasad, które przyjęliśmy w rodzinie i wspólnie zaakceptowaliśmy jest prowadzeniem tyrani? Czy jeśli konsekwentnie będę czegoś wymagać, to czy dzieci się zemszczą? Czy nie wiedzą, że tata je kocha i robi to wszystko dla ich dobra? Czy dzieci zawsze muszą wszystko przyjmować z wielkim entuzjazmem? A jeśli reagują złością albo zniechęceniem, czy to świadczy o tym, że jestem złym ojcem?

Jest jeszcze jedno najważniejsze pytanie: Jaki jest nasz cel wychowawczy? Kiedy dziecko stanie się dorosłe, to chciałbym, aby jakie postawy przyjęło?

Kiedy udzielimy sobie odpowiedzi na te pytania, zdecydowanie łatwiej będzie nam konsekwentnie trwać w przyjętej przez siebie postawie i nie ulegać chwilowym słabościom.

Jeśli obraliśmy jasny cel, którym jest wychowanie dziecka na samodzielnego, mądrego i dobrego człowieka, konieczne jest, aby o nim stale pamiętać, szczególnie w trudnych momentach. Nawet jeśli konsekwencja w działaniu przyniesie chwilowe złe emocje dzieci, nie można się im poddać, lecz stale pamiętać o tym, do czego dążymy. Prawdopodobnie po upływie dłuższego czasu, dzieci docenią wysiłki i za nie podziękują. Nie można jednak zapominać o jasnym wytłumaczeniu i uzasadnieniu postawy rodzica. Niezwykle ważne jest, aby dziecko było świadome przyczyny podjętych przez ojca działań. Mówić o tym warto nawet wtedy, kiedy spotyka się to z jawnym sprzeciwem ze strony dziecka.

Siła woli

Często naszym przeciwnikiem w konsekwentnym działaniu jest po prostu zmęczenie. Mimo szczerych chęci trwania przy zasadzie, ostatecznie poddajemy się i wyręczamy dzieci, czy im ustępujemy. Warto zauważyć, że silna wola jest cnotą, z której trzeba korzystać rozsądnie. Jeśli w ciągu dnia mamy bardzo dużo zadań, które wymagają od nas okazywania siły charakteru, to raczej pewne jest, że z niektórymi możemy sobie nie poradzić. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Badania pokazują, że łatwiej jest wykonać zadanie, które wymaga od nas silnej woli w momencie kiedy nie jesteśmy zmęczeni i kiedy jest to pierwsze z takich zadań w bieżącym dniu. Każde kolejne przychodzi trudniej. W praktyce możemy zastosować to jako dużą zaletę, szczególnie z pozycji rodzica. Po pierwsze to ojcowie mogą świadomie wybrać pole bitwy, a więc walczyć w ważnych kwestiach. Warto pytać się o motywację, czyli cel wychowawczy, aby móc być bardziej zmotywowanym. Z pewnością ciągłe przypominanie sobie o priorytetach będzie pomocne w byciu konsekwentnym tatą. Należy też pamiętać, że dzieci także mają ograniczony zasób siły woli, więc dobrze stawiać im trudne zadania, wtedy kiedy mają jeszcze siłę i energię, aby im sprostać.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły