Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Jak pomóc dziecku odnieść sukces?

Rodzina jest miejscem, w którym dzieci kształtują swoją osobowość, nawyki, a także poczucie własnej wartości i umiejętności społeczne. Okazuje się również, że odgrywa ona niezwykle istotną rolę w przyczynianiu się do ich sukcesu. Naukowcy na podstawie licznych badań określili co warunkuje, że jedne dzieci uczą się lepiej od innych, są zdolniejsze i nie boją się podejmować nowych wyzwań. Poniżej prezentujemy najważniejsze determinanty przyszłego sukcesu naszych dzieci!

Ciekawość świata

Naukowcy z Georgetown University określili, iż stymulowanie dzieci od wczesnego dzieciństwa przez rodzinę i przyjaciół do odkrywania świata, poznawania nowych rzeczy oraz rodzenia fascynacji w codzienności doprowadzało do pobudzenia ciekawości, a tym samym wzbudzało chęć do podejmowania nauki w szkole. Jeśli przedstawimy dziecku świat jako miejsce, w którym wiele rzeczy czeka na nas do odkrycia oraz nauczymy je zachwycać się pięknem, nieustannie będą pragnęły doświadczać emocji związanych z odkrywaniem nowych zjawisk i poznawaniem wiedzy o rzeczywistości.

Nauka wysiłku

Kolejnym krokiem, który determinuje możliwość odniesienia sukcesu przez nasze pociechy jest nauka podejmowania w życiu trudu. My dorośli wiemy, że aby osiągnąć korzyść lub uzyskać „owoce” trzeba sobie na to zapracować. Tak samo nasze dzieci muszą wpierw odczuć, iż aby zbierać laury, trzeba włożyć wysiłek, który w przyszłości może zaobfitować nowymi osiągnięciami.

Emocje i społeczeństwo

Dzieci, które posiadają solidne emocjonalne i społeczne umiejętności posiadają lepsze predyspozycje do osiągnięcia w życiu sukcesu. Jeśli nauczymy nasze dzieci otwartości na innych, a jednocześnie zaakceptujemy ich uczucia i będziemy świadczyć, że są ważni dla swoich rodziców oraz że współpraca z innymi może zaobfitować w nowe wartościowe znajomości, szybciej nauczą się znajdować płaszczyznę do dążenia do wyznaczonych celów.

Adekwatne pochwały

Aby dziecko potrafiło zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, musi posiadać dokładny obraz stanu swojej wiedzy i posiadanych umiejętności. Chwalenie dzieci w takim stopniu w jakim na to zasługują oraz zachęcanie do stawiania sobie wymagań i spełniania marzeń sprawia, że pobudzamy w nich zapał do dalszej pracy, a jednocześnie pozwalamy na realne zmierzenie się z trudem, który doprowadzi do sukcesu.

Naturalne nauczanie

Domy, w których praktykuje się tzw. naturalne nauczanie, czyli oparte na rozmowie, wyjaśnianiu doświadczeń, zjawisk, zainteresowanie rozwojem dziecka oraz jego przeżyciami są idealnym środowiskiem do pogłębiania pragnienia nauki i śmiałego próbowania nowych rzeczy. W ten sposób pomagamy dzieciom odnaleźć sens ich nauki, który często staje się zagubiony.

Jedz zdrowo

Badania jednoznacznie dowodzą, że dzieci, które jedzą regularne posiłki oraz idą spać o stałej porze są lepiej wypoczęte i pełne energii. Od rodzaju spożywanych posiłków warunkowany jest także poziom IQ naszych dzieci. Naukowcy z uniwersytetu Goldsmiths dowiedli, że dzieci jedzące fastfood zamiast posiłków na bazie warzyw i owoców miały znacznie obniżony poziom IQ. Nawyki żywieniowe dzieci w wymierny sposób przyczyniają się więc do ich sukcesów w nauce.

Nie zapomnijmy również, że nic lepiej nie motywuje najmłodszych do ciężkiej i owocnej pracy niż nasz osobisty przykład. Jeśli staniemy się wzorem do naśladowania dla naszych pociech, a więc będą widziały, że my również nie boimy się próbować nowych rzeczy, poznawać nieodkryte oraz fascynuje nas otaczający świat, wzbudzimy podobne zachowania u naszych najmłodszych. My rodzice, jesteśmy więc głównym determinantem, który wpływa na inteligencję oraz sukcesy w życiu naszych dzieci.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły