Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół?

Przyjaźń jest jedną z najważniejszych relacji jaką nawiązujemy w ciągu życia. To przyjaciele motywują, są z nami w radościach i smutkach, dzięki nim nasze życie nabiera barw. Dobrzy ludzie w życiu pozwalają przetrwać nawet te najtrudniejsze momenty, stają się wparciem i pomocą. Jak więc sprawić, aby dziecko miało możliwość zawierania przyjaźni – prawdziwych, szczerych i niepozostawiających go w potrzebie i smutkach?

 Poczucie własnej wartości

Wiara we własne siły i pewność siebie mają bardzo duży wpływ na relacje osobiste. Dzięki nim dziecko nie boi się wyzwań, odrzucenia, staje się otwarte na innych i pozostaje w pełni sobą. Zdecydowanie łatwiej zacząć jest mu wtedy rozmawiać z nowo poznanymi osobami, kiedy jest świadome, że jest wartościowym, mądrym człowiekiem. Warto szukać dobrych cech u dziecka, wskazywać je i motywować do pracy nad ich rozwojem, a także nad pokonywaniem słabości. Jeśli będziemy stale zauważać jego piękno, będzie zdecydowanie bardziej szczęśliwe i gotowe do dzielenia się radością z innymi. Towarzyskie dziecko, to zazwyczaj takie, które ma dobry obraz samego siebie.

Nauka współpracy

Przekonanie dziecka, że nie zawsze trzeba stawiać na swoim i nie warto zawsze działać samemu, to duży sukces. Jeśli chcemy pracować w zespole i tworzyć coś razem, trzeba wyzbyć się egocentryzmu. Konieczne będą wtedy kompromisy, negocjacje i ugody. Takich umiejętności nauczyć może jedynie wspólna praca. Jeśli rodzina potrafi razem osiągać wspólny cel, stworzymy wówczas dobry fundament dla malucha, który wzrasta we wspólnocie i wie, że ma realny wpływ na nią.

Słuchanie

Dziecka powinniśmy słuchać, a nie rozwiązywać jego problemy. To ono powinno uczyć się nazywać trudności i próbować im sprostać. Oczywiście dobrze jest je naprowadzać, podpowiadać, prowadzić dialog. W ten sposób nauczy się również słuchać innych, zgodnie z zasadą, że tylko wysłuchany człowiek jest w stanie umieć wysłuchać.

Wspólne spędzanie czasu

Istotne jest, aby dziecko spotykało się także z rówieśnikami. Może warto zaprosić znajome dzieci do domu, zabrać grupę kolegów malucha na lody, do kina, na spacer. Dobrym pomysłem jest także zorganizowanie przyjęcia urodzinowego dla dzieci. Wspólny czas spędzany poza szkołą ułatwia bowiem budowanie więzi i jest on bazą do wspólnych wspomnień i pasji.

 Obiektywizm względem dziecka

Kiedy dziecko opowiada, o tym, że pokłóciło się z kolegą, nie od razu staraj się je wybielić i całą winę zrzucić na stronę przeciwną. Nie możemy kierować się emocjami, które od razu podpowiadają, że jeśli naszemu dziecku dzieje się krzywda, odczuwa złość, czy jest mu po prostu przykro, to winny jest kolega. Bywa tak, ze dziecko przedstawia sytuację inaczej, niż w rzeczywistości wyglądała. W takich momentach trzeba wykazać się po prostu mądrością i nikogo nie demonizować ani nie uświęcać.

 Bez pochopnych ocen

Czasami słuchając opowiadań naszych dzieci, cisną się nam na usta negatywne opinie na temat jego znajomych. Mimo wszystko warto się powstrzymać i pochopnie ich nie rzucać. ]. Nasze rady typu: „zasługujesz na lepszego przyjaciela” mogą zniszczyć znajomość, która mimo zaistniałych niepowodzeń jest ważna. Kiedy emocje opadną, można porozmawiać raz jeszcze i z dystansem spojrzeć na sytuację. 

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły