Koronawirus na Świecie

All countries
625,237,184
Zakażeni
Updated on 7 October 2022 00:55
All countries
603,570,812
Ozdrowieńcy
Updated on 7 October 2022 00:55
All countries
6,556,387
Zgony
Updated on 7 October 2022 00:55

Koronawirus na Świecie

All countries
625,237,184
Potwierdzone
Updated on 7 October 2022 00:55
All countries
603,570,812
Wyzdrowiało
Updated on 7 October 2022 00:55
All countries
6,556,387
Zgony
Updated on 7 October 2022 00:55
spot_img

Jak rozmawiać z dzieckiem o wykorzystaniu seksualnym?

Zagrożenie pedofilią stało się dziś realnym problemem, przed którym każdy rodzic chciałby uchronić własne dziecko. Lecz nawet najbardziej troskliwy opiekun nie jest w stanie w pełni kontrolować środowiska w jakim przebywa nasze dziecko oraz wszelkich kontaktów jakie zawiera. Kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym jest zapoznanie ich z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w zagrażających sytuacjach. Badania wskazują, że dzieci uczone takich właśnie sposobów, częściej zachowują się w sposób, który je chroni.

Sprawcy przemocy seksualnej wykorzystują zwykle bezbronność, posłuszeństwo i uległość najmłodszych. Paradoksalnie są to cechy, które jako rodzice oczekujemy od naszych dzieci. Aby nasze dziecko w sytuacji zagrożenia umiało przeciwstawić się sprawcy i uchronić się przed zagrożeniem, musimy je nauczyć szacunku do siebie, mówienia „nie” oraz zwracania się o pomoc w sytuacji, która budzi ich lęk i obawy. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie rozmów z dzieckiem, który podniosą jego świadomość na temat problemu wykorzystywania seksualnego oraz uświadomią co należy zrobić, jeśli zetkną się z takim problemem w codzienności. Kluczem do przeprowadzenia dobrej rozmowy o tej sprawie jest nauczenie dziecka zdolności do odmawiania i wyrażania własnego zdania oraz rezygnacji z rzeczy, które ocenia, że nie są dla niego dobre.

Oto pięć rad na przeprowadzenie dobrej rozmowy z dzieckiem o wykorzystaniu seksualnym:

  1. Naucz dziecko wołania o pomoc – ucz dzieci, że w sytuacji, w której czuje się zagrożone w jakiejkolwiek sferze powinno natychmiast poinformować o tym opiekuna, nauczyciela lub rodzica. Wskaż, aby nie bało się głośno krzyczeć, gdy dzieje się coś złego. Wytłumacz, że gdy czuje strach powinno uciec i zawołać mamę, tatę. Istotne jest jednak również od najmłodszych lat uczyć dziecko, że:
  • Nie wolno rozmawiać z obcymi bez towarzystwa rodziców
  • Nie wolno brać od obcych cukierków i innych przekąsek
  • Nie wolno odchodzić z osobami obcymi, aby np. zobaczyć coś, co chce nam pokazać
  • Za każdym razem, gdy zaczepi obca osoba, powinno o tym poinformować rodziców
  1. Mów o tajemnicach, co do których proszono byś nie mówił rodzicom – bezwzględnie przekaż dziecku, że jeśli ktokolwiek prosi, abyś niczego nie mówił rodzicom, oznacza to, że natychmiast musi poinformować o tej sprawie.
  2. Twoje ciało należy do Ciebie – dziecko powinno być świadome, że jego ciało należy wyłącznie do niego i nikt inny nie ma prawa go dotykać, jeśli dziecko nie ma na to ochoty. Niestety dzieci nie umieją rozpoznać granic własnej intymności. Musimy im wytłumaczyć, że nieważne czy to jest osoba obca czy ciocia, którą dobrze zna. Jeśli dziecko nie chce dać przysłowiowego „buziaka” absolutnie ma do tego prawo, a jego zdanie w każdej chwili powinno być uszanowane. Zazwyczaj dzieci padają ofiarami pedofilów – osób, które są im bliskie z ich otoczenia, które nierzadko z uśmiechem witają się każdego dnia. Wytłumacz, że jeśli ktoś dotyka Cię w sposób, który Ci nie odpowiada lub w sposób dziwny, w którym czujesz się nieswojo natychmiast zaprotestuj i poinformuj rodziców.
  3. Podkreśl konieczność ochrony intymnych części ciała – wytłumacz, że jeśli ktokolwiek chciałby dotknąć miejsc intymnych dziecka lub nawet rozmawia na ten temat, natychmiast zakończ rozmowę i od razu poinformuj rodziców.
  4. Podkreśl, że z każdym tematem dziecko może się do Ciebie zwrócić oraz że nie odrzucisz go ani nie posądzisz o kłamstwo – dzieci powinny mieć świadomość, że rodzic jest osobą, z którą mogą porozmawiać o wszystkim. Dziecko, które staje się ofiarą wykorzystania seksualnego często nie mówi o tym rodzicom czy opiekunom, ponieważ się boi posądzenia o kłamstwo, odrzucenia i wstydzi się. Bardzo często jest również zastraszone i usłyszało komunikat „Tylko nie mów nikomu”. Dla dziecka powinien być to jasny znak, że natychmiast powinien poinformować opiekuna, nauczyciela lub mamę o takiej sytuacji. Dlatego tak istotne jest, aby od najmłodszych lat budować otwartą i pełną zaufania relację z dzieckiem.

Jeśli jeszcze nie odbyłeś trudnej rozmowy ze swoim dzieckiem o problemie wykorzystania seksualnego, przygotuj się rzeczowo i rozpocznij jak najszybciej otwartą dyskusję o tym zagrożeniu.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły