Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04
spot_img

Jak zachęcić dzieci do czytania?

Statystyki mówią, że tylko 10 % Polaków regularnie czyta książki. Bywa niestety nawet tak, że dzieci ze słowem czytanym spotykają się dopiero w szkole. Czytanie książek ma mnóstwo zalet: poszerza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, pomaga zrozumieć świat i relacje między ludźmi. Niestety, obecnie książki przegrywają w konkursie dziecięcych zainteresowań z filmami i grami komputerowymi. Szczególnie niebezpieczne okazuje się coraz liczniejsze korzystanie przez najmłodszych ze smartfonów, co nie zachęca ich do poszukiwania rozrywki pośród książkowych historii. Co zatem zrobić żeby zachęcić dzieci do czytania?

Bardzo istotne jest samo pozytywne nastawienie do książek i czytania. Jeśli rodzice wypowiadają się pogardliwie o książkach, twierdząc, że lepsze są filmy, nie wzbudzimy w ten sposób chęci sięgnięcia po lekturę. Kiedy natomiast dziecko zobaczy rodziców z książką w wolnym czasie i przeglądnie ją, to samo zapragnie czytać, tak jak mama i tata.

Dobrze jest wygospodarować w rodzinie w ciągu dnia czas na czytanie. Czasami jest na prawdę ciężko znaleźć wolną chwilę, ale jeśli ustalimy, że 30 min dziennie poświęcamy na przeczytanie chociaż fragmentu, będzie nam zdecydowanie łatwiej pilnować obiecanego sobie i dzieciom czasu.

Oczywiście książki powinny być dostosowane do wieku dziecka. Najmłodsze dzieci zainteresują książeczki z kolorowymi obrazkami, prostymi zdaniami i nieskomplikowaną fabułą. Natomiast starsze dzieciaki powinny mieć już do czynienia z bardziej ambitną lekturą, może opowiadającą o ludziach w ich wieku. Bardzo pozytywnie wpływa na postrzeganie książek to, kiedy odpowiedzi na trudne pytania znajdziemy właśnie w nich. To pokazuje, jak ogromną mądrość można znaleźć w literaturze. 

Kiedy czytamy dzieciom, trzeba to robić tak, aby czuć było w tym radość. Spróbujmy wcielać się w bohaterów, może specjalnie intonować, naśladować dźwięki. Dziecko na pewno doceni wówczas nasz wysiłek i zaangażowanie.

Warto pokazać dziecku różnorodność, jaką niosą za sobą książki i pozwolić mu wybierać to, o czym chce czytać. Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie biblioteki czy księgarni, gdzie będzie można opowiadać o różnych rodzajach książek i ich wielorakiej tematyce.

Kiedy dziecko zaczyna już samodzielnie czytać, konieczne jest wykazanie się cierpliwością, pozwolenie mu na powolne sklejanie literek w słowa, a słów w zdania. Wtedy powinniśmy okazywać się wiernymi słuchaczami. Kiedy dziecku bardzo trudno przychodzi czytanie, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się komiksy i audiobooki. Jest w nich mało tekstu, a dzięki obrazom i dźwiękom łatwiej zrozumieją sens opowieści.

Pamiętaj, jesteś dla swojego dziecka najlepszym przykładem. Jeśli syn lub córka będą widzieć rodzica siedzącego wiecznie przed telefonem lub telewizorem, zapragną poddawania się podobnym uciechom w czasie wolnym. Jeśli zobaczą nas czytających i przeżywających niezwykłe historię zapisaną na papierowych stronach, możemy skutecznie zafascynować je światem książkowej fantazji.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły