Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Jak zachować spokój, gdy dziecko wpada w histerię?

Dzieci mają niezwykłą zdolność do wpadania w furię, histerię. Dzieje się zazwyczaj tak, kiedy zdarzenia przybierają inny bieg niż one tego oczekują. Jest to normalna technika do zwrócenia na siebie uwagi i zamanifestowania swoich potrzeb. Jak więc zachować się w czasie takich napadów złości? Wyjaśniamy poniżej!

Plan

Kiedy dziecko zaczyna się zachowywać tak, że nie można tego po ludzku przyjąć, wtedy warto jest wcześniej przygotować sobie odpowiedni plan i odwołać się do ustalonych technik dyscyplinujących. Pomoże to w zachowaniu opanowania i spokoju, a także uniknięciu kar fizycznych i podnoszenia głosu. Plan, do którego możemy się odwołać będzie dużym wsparciem, choć warto być świadomym, że nie zawsze musi on być skuteczny. Dlatego warto pamiętać, że to nie wyłącznie od dobrego przygotowania będzie zależał nasz spokój, ale przede wszystkim od cierpliwości, jaką się wykażemy.

Przyjąć, że krzyk jest czymś złym

Złość jest czymś naturalnym i dotyczy każdego człowieka, jednak warto wiedzieć, że to, co z nią zrobimy zależy od nas. Za coś nadrzędnego trzeba przyjąć, że krzyk jest zły i w momencie kiedy brakuje nam sił i cierpliwości, warto zadać sobie pytanie, co w takiej sytuacji zrobiłbym w pracy? Naprowadzi to nas ku poważnemu traktowaniu dziecka i przyniesie pożądany skutek. Każdy przejaw agresji ze strony rodzica będzie jeszcze bardziej pobudzał dziecko i wprowadzał je w stan większej złość, a nawet szału.

Przepraszać

Jeśli już doszło do sytuacji, w której nie opanowałeś swoich emocji, wybuchnąłeś krzykiem to jest to powód, aby przeprosić dziecko. To pozwoli uspokoić atmosferę, a niekiedy może przyczynić się do wcześniejszego uspokojenia. Czasami nic nie potrafi pomóc bardziej w opanowaniu, niż myśl, że trzeba będzie przeprosić. Przepraszanie uczy dziecko, że nikt nie pozostaje bezkarny i że wszyscy ponosimy konsekwencje swoich czynów.

Dbanie o siebie

By móc w pełni wykazywać się cierpliwością i opanowaniem trzeba być do tego przygotowanym. Kiedy jesteśmy zmęczeni, przepracowani, przebodźcowani, dużo trudniej jest zachować spokój podczas histerii dziecka. Najpierw zadbajmy o siebie, aby móc następnie troszczyć się o innych.

Unikanie

Wielu histerii dziecka można uniknąć, jeśli tylko poświęcimy mu wystarczająco dużo uwagi. Dzieci często robią się nieznośne, kiedy rodzice zbyt długo oglądają film, korzystają ze smartfona. Wywołuje to u nich poczucie osamotnienia, a krzyk i histeria to bardzo łatwa metoda, aby przyciągnąć do siebie rodzica. Ważny jest też dla dziecka jego rytm dnia i możliwość odpoczynku. Kiedy dziecko jest zmęczone, dużo łatwiej jest mu stracić panowanie nad sobą i wpadać w histerię.

Zachować spokój

Kiedy już dziecko stanie się agresywne, dobrze jest sobie przypominać o tym, że nie robi tego złośliwie i z premedytacją, ale jest to po prostu objaw jego bezsilności. Dobrze jest wtedy wydawać dziecku krótkie i jasne komunikaty, w sposób spokojny. Kiedy my zaczniemy się denerwować to tylko wzniecimy niepokój w dziecku i przelejemy nasze emocje na jego osobę.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły