Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08
spot_img

Jaka matka jest wzorem dla własnych dzieci?

Macierzyństwo może być niezwykłym darem dla kobiety. Tylko w momencie kiedy ten dar przyjmie i jest go świadoma, będzie w stanie w pełni i z radością go przeżywać. Szczęście z bycia mamą uzdalnia do takiego przeżywania rodzicielstwa, dzięki któremu matka stanie się prawdziwym i autentycznym wzorem dla swoich dzieci.

Dobra żona

Chcąc być dobrą, dojrzałą i mądrą matką, trzeba najpierw stworzyć opartą na miłości relację z tym, którego wybrała do wspólnego życia – z mężem. Trwała relacja z nim sprawi, że narodziny dziecka staną się możliwością do dopełnienia życia rodziców i ich rozwoju, wyzbycia się egoizmu. Jeśli dziecko ma czuć się potrzebne, chciane i kochane, musi wiedzieć, że tak w rzeczywistości jest. Cóż z tego, że matka będzie dla dziecka najczulsza, jeśli w domu, pomiędzy rodzicami brakuje szacunku, serdeczności, zaufania, a rodzice nie współpracują ze sobą? Dzieci są świetnymi obserwatorami i doskonale wiedzą, co jest prawdziwe, a co fałszywe. Dobry wzór, jaki matka sobą prezentuje, staje się fundamentem właściwego wypełniania przez dziecko społecznych ról w dorosłym życiu.

Wzór wartości

Oprócz zaspokojenia potrzeb fizycznych dziecka, przed matką stoi także zadanie kształtowania moralności najmłodszych. Rodzina ma być szkołą miłości, gdzie dziecko nauczy się jak budować relacje z przyjaciółmi, bliskimi, współpracownikami. Stąd także wyniesie jak otwierać się na potrzeby innych i ich szanować. Wpływ ten będzie widoczny w życiu dziecka przez całą dorosłość. Warto pamiętać, że miłość to nie tylko skupianie się na zaletach, ale także wymagania, upominanie i jasne wskazywanie na to, co jest dobre, a co złe. Oczywiście same wymagania nie wystarczą – za nimi musi iść przykład życia. Tylko taka kobieta, która jest w pełni autentyczna, prawdziwa, a za jej wymaganiami idzie konkretny przykład życia, może stać się autorytetem, któremu zaufa dziecko.

Czas

Jeśli w ogóle chcemy mówić o byciu wzorem, musimy jednoznacznie wskazać, że do ukształtowania naszego autorytetu w oczach dzieci konieczny jest czas. Chcąc zbudować jakąkolwiek relację trzeba w nią zainwestować każdą wolną chwilę. Matka, która jest świadoma, iż rozwój dziecka jest ogromną inwestycją, będzie w stanie poświęcić najmłodszym, szczególnie w pierwszych latach życia jak najwięcej uwagi. Nierzadko rezygnując również w imię dobra swojego potomstwa i bez pretensji ze swoich przyjemności, czy chwilowo nawet z kariery zawodowej na rzecz wychowania dzieci. Jest to wyzbycie się egoizmu i wielka służba na rzecz drugiego człowieka, jak i całego społeczeństwa. Również w czasie dojrzewania, czyli podczas tak zwanego trudnego wieku poświęci wystarczająco dużo czasu i uwagi dla dorastających dzieci. Ten czas właśnie nierzadko bywa momentem zawahania wartości, próby usamodzielnienia się i tworzenia autonomii. Czujna i aktywna obecność mamy jest wtedy niezwykle potrzebna i ważna. Taka postawa matki zaowocuje w przyszłości, tworząc przez autentyczne życie i miłość własny oparty na czynach i prawdzie autorytet. To właśnie prawdziwa i mądra miłość wzbudza największy szacunek, którego nie da się niczym podważyć.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły