Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Łatwiej wychować więcej niż jedno dziecko – dlaczego?

Świeżo upieczone małżeństwa stają zazwyczaj przed dylematem – czy chcemy mieć dużo dzieci? Zdecydowana większość par statystycznie odpowiada, że nie. Decydują się wtedy na maksymalnie jedno dziecko. Powodów takiego przekonania jest wiele, lecz do najpopularniejszych należą obawa o utratę komfortu dnia codziennego, obniżenie poziomu życia, brak spełnienia zawodowego czy rezygnacja z doczesnych przyjemności. Tymczasem okazuje się, że bycie rodziną wielodzietną, czyli z minimum trójką dzieci jest znacznie łatwiejsze niż wychowanie jednego dziecka. Wyjaśniamy dlaczego!

Zagłaskani jedynacy

Młode pary oprócz dylematów czysto przyziemnych związanych z pojawieniem się kolejnego dziecka obawiają się, że sobie nie poradzą w opiece nad dwójką i więcej dzieci. Rodzice jedynaków są zazwyczaj czarnowidzami – strach o swoje dziecko wytwarza w ich głowach często nieuzasadnione lęki o teraźniejszość i przyszłość pociech. Powoduje to, że są często zbyt nadopiekuńczy wobec nich i nie dają im odpowiedniej swobody do podejmowania decyzji. Posiadanie kolejnego dziecka w naturalny sposób łagodzi większość obaw, bowiem skupiasz się już nie na jednym, a na większej ilości dzieci i jesteś twardo stąpającą po ziemi głową rodziny z bagażem cennych doświadczeń.

Masz doświadczenie i wiedzę

Znacznie łatwiej wychować jest więcej niż jedno dziecko przede wszystkim dlatego, że przeszliśmy już do bólu praktyczne szkolenie z bycia mamą i tatą. Wiemy jak wygląda macierzyństwo, z czym się wiąże wychowanie małego dziecka oraz jakie problemy i dylematy przed nami staną. Posiadanie potomstwa nie jest już obawą przed nieznanym, ale pełną nowych wyzwań drogą, przed którą jesteśmy już uzbrojeni w niezbędne doświadczenie, wiedzę i ekwipunek. Bardzo często przy trzecim dziecku rodzice wskazują, że prawdziwie zaczęli cieszyć się macierzyństwem, gdyż spokój i brak presji do bycia idealną mamą i tatą pozwolił im znaleźć ulgę w tym stanie. Przy jednym dziecku zazwyczaj konieczne było stworzenie wyprawki od zera, a gdy pojawia się kolejne dzieciątko kupno nowych rzeczy jest ograniczone do absolutnego minimum, gdyż wszystko już jest po poprzednim. Często raz zakupiony wózek służy długie lata wszystkim kolejnym dzieciom.

Radość z rodzeństwa

Kolejną ważną kwestią jest rodzeństwo. O ile na samym początku małe dzieci oczekują, że mama i tata będą się z nimi bawić, o tyle im są starsze tym więcej czasu angażują się we wzajemne zabawy i stanowią dla siebie świetne towarzystwo. Tymczasem jedynak dorastając wciąż liczy jedynie na siebie i opiekuna, więc będzie nadal zwracać się do niego z prośbą o wypełnienie potrzeby obecności w codziennych aktywnościach. Dlatego paradoksalnie rodzice trójki dzieci mają często więcej czasu dla siebie niż gdy mieli tylko jedno dziecko. Dzieci w rodzeństwie uczą się od najmłodszych lat dzielenia, są mniej nerwowe i stają się dla siebie wiernymi przyjaciółmi i powiernikami. W dorosłym i nastoletnim życiu są dla siebie nawzajem kimś, na kogo można liczyć w trudnych chwilach. Jedynakom z kolei znacznie trudniej jest dojść do kompromisu czy nauczyć się pracować w grupie.

Mistrzowie organizacji

Kolejną sprawą jest mistrzowska organizacja dnia. Więcej niż jedno dziecko to z pewnością wyzwanie logistyczne, ale także konieczność ułożenia wszystkiego w jak najlepszym porządku, co buduje w nas większy ład i harmonię. Spakowanie się na wakacje, pranie czy gotowanie robimy masowo – jesteśmy w tym w pewnym momencie perfekcyjni. Dodatkowo starsze rodzeństwo wyręcza rodziców w wielu obowiązkach – pomaga w opiece nad młodszym bratem czy w dbaniu o domową przestrzeń.

Czy obawiasz się posiadania więcej niż jednego dziecka? Spróbuj rozważyć wyżej wymienione argumenty i pomyśl, czy nie warto podjąć decyzji o zostaniu po raz kolejny rodzicem.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły