Koronawirus na Świecie

All countries
625,237,184
Zakażeni
Updated on 7 October 2022 00:55
All countries
603,570,812
Ozdrowieńcy
Updated on 7 October 2022 00:55
All countries
6,556,387
Zgony
Updated on 7 October 2022 00:55

Koronawirus na Świecie

All countries
625,237,184
Potwierdzone
Updated on 7 October 2022 00:55
All countries
603,570,812
Wyzdrowiało
Updated on 7 October 2022 00:55
All countries
6,556,387
Zgony
Updated on 7 October 2022 00:55
spot_img

Macierzyństwo jako wartość w dzisiejszym świecie

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak wiele zależy od tego, czy mama była czuła, czy przytulała nas, czy była empatyczna, czy pocieszała w smutkach i dmuchała kolano, gdy upadliśmy. Jak wiele zależy od tego czy w ogóle była. Od matek zależy zdrowie psychiczne dzieci w ich życiu dorosłym, a w konsekwencji także stan naszego społeczeństwa. Matki w pewnym sensie rządzą światem. Ma ona bowiem największy wpływ na swoje dzieci, a więc i również na kolejne pokolenia. Niestety, dzietność w Polsce z roku na rok spada, oscylując w 2019 r. na poziomie 1,42, co za kilkadziesiąt lat stanie się przyczyną licznych społecznych i ekonomicznych problemów.

Szlachetni ludzie

Kształt rodziny oraz wpływ na poczucie wartości jej członków zależy w równym stopniu od dojrzałej matki i od odpowiedzialnego ojca. Rodzina bez dzielnej i zdolnej do poświęceń mamy, która czuje się kompetentna w swojej roli, chce być przykładem i zdaje sobie sprawę z władzy, którą posiada, rozpada się na małe kawałeczki. Zasadniczym celem macierzyństwa jest więc wychowanie dziecka na szlachetnego człowieka, którego wyposażymy we wszelkie cnoty i cechy pomocne do rozwijania świata jak pokora, wytrwałość, praca, wrażliwość, uczciwość.

Samowychowanie

Macierzyństwo to również próba własnego samowychowania. W próbie przekazania dzieciom wyznawanych przez nas wartości matki są dla nich najlepszym przykładem ich wprowadzenia w życie. Dzieci poprzez obserwację zachowań mamy, jej słów, gestów, decyzji oraz jej nastawienia do macierzyństwa kształtują swój własny obraz matczynej miłości. Matka cierpliwa, radosna, dzielna i poświęcająca się wielkim problemom małych dzieci, wleje w ich serca troskę, opiekuńczość i bliskość, które są niezbędne do rozwoju na początkowym etapie życia. Matka przeklinająca, nerwowa, wulgarna, obarczająca dzieci winą za swoje niedogodności zarazi ich wnętrze niedowartościowaniem, udręką i brakiem wiary we własne siły. Dziecko traktowane jako dodatek do życia codziennego i realiów korporacyjnych niż cel zasadniczy naszych wysiłków i powołanie nie będzie w stanie w pełni odczuć bezpieczeństwa i ciepła jakie daje mu matczyna miłość.

Piękno samo w sobie

Nie ma w rodzinie większej radości niż ta, gdy rodzi się dziecko. Moment powołania do życia nowej istoty, obserwacja jej rozwoju, zdobywania nowych umiejętności jest zawsze tematem fascynującym i przynoszącym radość każdemu członkowi rodziny. Macierzyństwo przeplatają chwile słodkie i pięknie uwiecznione na fotografiach. W dużej mierze jest to jednak praca nad sobą i wyrzeczenia, co jednak nie oznacza, że całe macierzyństwo nie można określić mianem piękna. To właśnie bowiem wyrzeczenia i poświęcenia kształtują nasz charakter, formują liczne cnoty, uszlachetniają serce co w konsekwencji zmienia nas na lepsze. Tylko w postawie ofiarności jesteśmy w stanie nauczyć dzieci bezinteresownej miłości, która wymaga stałej pracy nad sobą.

Zadanie

W obliczu licznych przeciwności i obrazu macierzyństwa kreowanego w mediach jako roli niemodnej, zaściankowej i próbującej wprowadzić kobietę w opresyjny świat tradycyjnych wartości, powinniśmy się starać o społeczne dowartościowanie zadań macierzyńskich i trudu, jaki jest z nim związany. Troska, miłość, uczucia, jakich dzieci nieodzownie potrzebują, aby mogły się rozwijać jako osoby odpowiedzialne moralnie oraz psychicznie zrównoważone wymaga od nas postawy niedyskryminowania psychologicznego matek i niepogarszania ich w zestawieniu z innymi kobietami. Pamiętajmy o tym za każdym razem, gdy po raz kolejny zacznie nas denerwować płaczące dziecko.

Starajmy się każdego dnia pielęgnować macierzyńskie cnoty. Bez obecności matki w domu rodzinnym nie jesteśmy w stanie dobrze wychować dzieci. Jej nieobecność w naturalny sposób odbije się nie tylko na integralności całej rodziny i małżeństwa, ale także na zdrowiu psychicznym najmłodszych jej członków.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły