Koronawirus na Świecie

All countries
625,274,148
Zakażeni
Updated on 7 October 2022 01:55
All countries
603,619,636
Ozdrowieńcy
Updated on 7 October 2022 01:55
All countries
6,556,791
Zgony
Updated on 7 October 2022 01:55

Koronawirus na Świecie

All countries
625,274,148
Potwierdzone
Updated on 7 October 2022 01:55
All countries
603,619,636
Wyzdrowiało
Updated on 7 October 2022 01:55
All countries
6,556,791
Zgony
Updated on 7 October 2022 01:55
spot_img

Odpowiedzialne ojcostwo, czyli jak nie przegapić wychowania dziecka?

Jak być odpowiedzialnym ojcem w czasach kryzysu tej roli społecznej? Kryzys ojcostwa jest ściśle związany z kryzysem rodziny samej w sobie. Podważenie fundamentalnych wartości ludzkich takich jak małżeństwo, rodzina czy macierzyństwo w nieuchronny sposób dąży również do zaprzeczenia i przemodelowania funkcjonującego dotychczas modelu rodziny tradycyjnej, w której rolę głowy pełni ojciec. Jak zatem nie przegapić wychowania dziecka, kiedy coraz trudniej jest zawalczyć ojcem o obecność w życiu dzieci jako wychowawców i przewodników naszych pociech?

Odpowiedzialny ojciec jest pociągającym wzorem dla synów, a dla córek ostoją poczucia bezpieczeństwa i szacunku wobec męskości. Pomaga przygotować się dzieciom do podjęcia ról społecznych, uczy postawy bezinteresowności oraz szanuje wolność własnych potomków. Przekazuje dzieciom wiarę oraz wartości moralne. Co zatem uczynić, aby stać się ojcem ukazującym właśnie te najistotniejsze zasady w życiu codziennym i celnie je przekazującym?

Po pierwsze, bądź obecny w czasie ciąży i porodu – w ten sposób przygotowujemy nasze dzieci, zwłaszcza chłopców, że naturalną rzeczą jest uczestnictwo taty w opiece nad rodziną od samego poczęcia człowieka. Szczególna troska o mamę w stanie błogosławionym kształtuje w chłopcu opiekuńczość i poczucie odpowiedzialności za rodzinę, szacunek do życia ludzkiego, a w oczach córek buduje wzór godnego męża.

Po drugie, pielęgnuj wartości duchowe w rodzinie – niestety, w rodzinach, w których ojcowie nie dbają szczególnie o wartości duchowe, dzieci najczęściej rezygnują także z wcielenia ich w życiu dorosłym. To właśnie ojcowie są strażnikami i wzorcami dla duchowości dla własnych dzieci. Jeśli więc nie będą traktować poważnie tej sfery wychowawczej, z dużą dozą prawdopodobieństwa nie przekażą także wartości religijnych swoim potomkom.

Po trzecie, szanuj wolność własnych dzieci – nie jest ona jednak niczym nieograniczona. Rodzice, którym nie udało się dobrze wychować dzieci zazwyczaj należą do jednej z dwóch grup: są nieodpowiedzialnie permisywni lub drakońsko surowi. Są to postawy przejawiające egoizm ojców i brak rzeczywistego zainteresowania dziećmi i ich potrzebami. W sposób naturalny zrodzi się w dzieciach w pewnym momencie krzyk o miłość. Nie narzucaj dzieciom więcej kontroli niż to konieczne, wzmacniaj dzieci zamiast nad nimi dominować i pozwól im podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje.

Po czwarte, jest bohaterem dla swoich dzieci – obserwacja siły fizycznej, ale także moralnej przejawiającej się w odwadze i bronieniu wyznawanych wartości, czy odróżnianiu dobra od zła powoduje, że stajemy się bohaterami w oczach własnych dzieci. Zdolność do poświęceń i bezinteresownej pomocy pomaga im budować szacunek do ojca i jego roli w ich życiu codziennym.

Po piąte, kształtuje w dzieciach cnoty charakteru – osąd sumienia, woli i działania to długa i intensywna praca nad sobą, nie zawsze przyjemna, ale pomagająca dzieciom w przyszłości stać się odpowiedzialnymi i pożytecznymi członkami społeczeństwa. Dzieci nie wykształcą w sobie charakteru z dnia na dzień. Potrzebują stałego kierownictwa i opieki od najmłodszych lat ze strony najważniejszej osoby w rodzinie jaką jest ojciec.

Czy dbasz o wartości, które pomagają Ci stać się odpowiedzialnym ojcem? Spróbuj już dziś wcielić w życie te pięć sposobów i odkryj na nowo własne ojcostwo.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły