Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Ojcostwo najważniejszą karierą mężczyzny

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego niemal co piąte dziecko w Polsce wychowuje się bez ojca. Z kolei co czwarte rodzi się poza małżeństwem. Oznacza to, że ponad milion małych Polek i Polaków zasypia bez pocałunku taty na dobranoc. Wydaje się, że społeczeństwo zapomina, że fakt bycia ojcem w życiu mężczyzny nie jest mniej znaczący niż bycie matką w życiu kobiety.

Po co tata?

Ojciec wprowadza dzieci w świat zasad moralnych, uczy orientacji w świecie, kultury, podejmowania ryzyka i decyzji. Ojciec jest wzorem kontroli emocjonalnej, a także planowania przyszłości. To on może również nauczyć dziecko mądrze podejmować ryzyko, wykazywać się właściwą rozwagą i dobrze rozeznawać rzeczywistość. Dzieje się tak dzięki mniejszej niż u kobiet obecności emocji. Brak ojca jest niekorzystny we wszystkich wymiarach rozwoju dziecka, a także w późniejszym etapie jego funkcjonowania. Tato jest często także tym, który ma umiejętności właściwie ocenić zdolności dziecka i ukierunkować je na rozwijanie i pogłębianie ich. Dzieci wychowujące się bez ojca mają problem z obrazem samych siebie i niską samooceną, często także z identyfikacją seksualną.

Warto być ojcem

Bycie ojcem może stać się źródłem największej radości i szczęścia w życiu mężczyzny. To właśnie rodzicielstwo jest najbardziej kreatywnym działaniem jakie może podjąć mężczyzna. Jest ono polem do rozwoju swojej męskości, odpowiedzialności, czy cierpliwości. Daje też możliwość dbania o innych, czynnego udziału w rozwoju ludzi i rodziny jako instytucji. Mężczyzna będący ojcem jest odpowiedzialny zarówno za byt materialny rodziny, jak i jej stabilność i bezpieczeństwo. Ojcowie świadomie wykonujący swoje powołanie mówią o dzieciach jak o najcenniejszych skarbach świata, których nie da się niczym zastąpić.

Istota męskości

Istotą męskości jest ojcostwo – nie bycie chłopcem bawiącym się w piasku, a ojcem. Kluczem do szczęścia jest uporządkowanie naszych pragnień, a więc, być tak dojrzałym, aby pragnąć założenia rodziny i być gotowym na dar życia. Jednak warto pamiętać, że bycie szczęśliwym nie zawsze pokrywa się z byciem zadowolonym. Warto więc sobie odpowiedzieć na pytanie: czy jesteś gotowy być ojcem?

Męska dojrzałość

Dlaczego powinieneś być ojcem? Bo jest to największe zadanie do wykonania w życiu każdego mężczyzny. Nie jest to kwestią biologii, a męskiej dojrzałości. Właśnie spełnienie tego powołania może dać pełnię życia mężczyźnie. Ojcostwo nigdy nie jest zabawą, lecz jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem powierzonym człowiekowi.

Rozwój

Ojcostwo jest tak bardzo rozwojowe dla mężczyzny, że trudno przyrównać go z jakimkolwiek innym zadaniem. Stawia ono bardzo duże wymagania, nie jest lekkie, łatwe i przyjemne. Wymaga wyzbycia się egoizmu i podjęcia służby. Bywa tak, że mężczyźni poddają się w tej walce i zaczynają szukać szczęścia tam, gdzie go po prostu nie ma – w imprezach, alkoholu, materii. Niestety coraz częściej pragniemy szybkich i dużych efektów, nie wkładając zbyt wiele pracy ani wysiłku w podejmowane czyny. Jeśli ktoś chce być szczęśliwym ojcem, to musi wykonać olbrzymią, czasami wręcz tytaniczną pracę. Jest to jednak trud budujący człowieka, w którym odnajduje się potężne szczęście i siłę.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły