Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03
spot_img

Pozytywny wpływ zabaw na dworze z dziećmi na ich rozwój

Nie od dziś wiadomo, że ruch na świeżym powietrzu wywiera bezcenne korzyści na rozwój i stan zdrowia każdego człowieka. W szczególny jednak sposób działa pozytywnie na rozwój dzieci. Niestety w dobie smartfonów i komputerowego świata jest coraz trudniej zachęcić nasze pociechy do aktywnego wypoczynku na dworze. Nasza rodzicielska inicjatywa w połączeniu z propozycją interesujących form spędzania czasu na świeżym powietrzu może jednak skutecznie zachęcić młodych do zmiany tych nawyków.

Oto 10 najważniejszych korzyści dla dziecka z zabaw na dworze:

  1. Rozwój układu nerwowego – przebywanie na świeżym powietrzu jest podstawowym warunkiem higieny układu oddechowego i układu krążenia, co wpływa także na rozwój układu nerwowego i ruchowego. W ten sposób mózg dziecka się rozwija, a układ ruchowy działa korzystnie na rozwój mięśni.
  2. Doświadczamy – przebywając na świeżym powietrzu dzieci doświadczają całego szeregu zjawisk przyrodniczych, które pobudzają ich ciekawość świata oraz pomagają im odkrywać tajemnice natury. Od obserwacji zwierząt, po poznawanie nowych gatunków roślin, a na odbieraniu różnych bodźców kończąc. W ten sposób poznają również czym jest piękno i uczą się je przekazywać dalej swoim bliskim.
  3. Dotlenienie organizmu – poprzez oddychanie świeżym powietrzem dzieci dotleniają wszystkie komórki swojego ciała. Szczególnie ważne jest przebywanie na łonie natury pośród drzew, wśród lasów, gdzie tlenu jest najwięcej i znacznie ograniczona zostaje ilość metali ciężkich zawieszonych w powietrzu. Przebywając na świeżym powietrzu w słoneczne dni dzieci dodatkowo czerpią ze słońca witaminę D, która jest im niezbędna do prawidłowego wzrostu i zdrowych kości
  4. Poprawiamy koncentrację – dotleniony organizm ma więcej energii do działania. Poprzez dotlenienie mózgu dzieci mają stworzone odpowiednie warunki do prawidłowej koncentracji przy zdobywaniu wiedzy. Uprawiając sport na świeżym powietrzu dodatkowo oczyszczamy nasz organizm z toksyn.
  5. Unikasz wad postawy i otyłości – poprzez ruch i przebywanie na świeżym powietrzu układ ruchowy naszego dziecka rozwija się prawidłowo. Poprzez stymulację mięśni w znaczny sposób unikamy rozwoju wszelkich wad postawy oraz koślawości kolan, a także działamy na rzecz ograniczenia ich otyłości. Poprzez ruch dzieci są bardziej sprawne, mają lepszą kondycję i są zdrowsze.
  6. Zaostrzamy apetyt – dziecko biegając na świeżym powietrzu spala ogromną ilość kalorii. To powoduje, że chętniej spożywa posiłki przygotowane w domu i reguluję pracę układu pokarmowego.
  7. Budujemy odporność – przebywanie na świeżym powietrzu powoduje wzmocnienie organizmu dziecięcego do walki z wirusami i bakteriami. Wszystko dzięki silnemu skoncentrowaniu tlenu w ich ciele oraz oddychaniu powietrzem ujemnie jonizowanym dzięki roślinom oraz wdychaniu olejków eterycznych wydzielanych przez drzewa i kwiaty.
  8. Radość – podniesienie poziomu tlenu w organizmie dziecka poprawia jego nastrój i samopoczucie. W czasie ruchu na świeżym powietrzu wytwarzają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. W ten sposób dziecko lepiej radzi sobie ze stresem, rozładowuje napięcia oraz oczyszcza organizm z negatywnych emocji.
  9. Integracja – zabawy na dworze są jednymi z najbardziej integrujących aktywności zespalających wzajemnie rówieśników. Wszyscy znamy berka, grę w klasy, w gumę czy w chowanego. Podwórko daje mnóstwo możliwości do zainicjowania wspólnych zabaw, które doprowadzają do wzajemnych interakcji między dziećmi i wymiany uśmiechów.
  10. Budujemy więź z dzieckiem – przebywanie całą rodziną na świeżym powietrzu pozwala na zbudowanie relacji między wszystkimi jej członkami.

Ruch na podwórku jest nierozerwalnie związany z całym szeregiem korzyści dla naszych dzieci. Spróbuj codziennie choć przez kilkanaście minut wychodzić ze swoimi pociechami na świeże powietrze i doświadczać pozytywnych bodźców, które wspomogą ich rozwój i waszą relację.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły