Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Wartości, które podnoszą jakość życia rodzinnego

Czy wracając do domu po pracy, szkole, dniu pełnym obowiązków czujemy się w nim dobrze? Czy dom to przestrzeń, która zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, rozwoju, ciepła i troski o drugiego człowieka? Jeśli nie, warto zastanowić się nad poprawą jakości naszego życia rodzinnego. Pomocne mogą okazać się wartości, które pomagają zbudować trwałe relacje w naszej rodzinie i sprawić, że będzie ona środowiskiem, w którym inni chcą przebywać.

Kształtowanie systemu wartości jest niezwykle istotną kwestią w procesie wychowania dzieci i stwarzania im warunków do właściwego rozwoju. Zdecydowaną większość osobistego systemu wartości zdobywamy w trakcie procesu wychowawczego w rodzinie. Dlatego tak istotne jest budowanie naszej rodzinnej przestrzeni w oparciu o mądre, skonkretyzowane, autentyczne i trwałe wartości, które sprawią, że nasz dom rodzinny będzie miejscem sprzyjającym budowaniu relacji rodzinnych.

Oto pięć wartości, które podnoszą jakość życia rodzinnego:

  1. Szacunek do współmałżonka – niewątpliwie najważniejszą relacją, która pozwala budować i podwyższać jakość życia rodzinnego jest relacja małżeńska. Jeśli rodzice nie będą żyli w zgodzie, wzajemnym poszanowaniu, będą oschli w okazywaniu uczuć, nie zbudujemy wówczas przestrzeni do wzrastania dla najmłodszych. To właśnie wzajemne emocje, które towarzyszą małżonkom na co dzień przechodzą na resztę członków rodziny, stając się źródłem bezpieczeństwa i radości dla nich źródłem bądź nieszczęścia i zagubienia w życiu codziennym.
  2. Empatia – zrozumienie dla uczuć żywionych przez każdego z nas jest podstawą do prowadzenia żywej i szczerej rozmowy. Bez okazania akceptacji dla emocji tkwiących w każdym z nas zbudujemy dom oparty na kłamstwie, braku autentyczności i życia idyllicznym poczuciem komfortu. Zrozumienie dla popełnionego błędu, okazanie pomocy w ich naprawieniu oraz pozwolenie na uwolnienie uczuć w naszym wnętrzu pozwala wówczas wyrosnąć członkom naszej rodziny na ludzi, którzy wiedzą kim są, którzy będą szanować innych, a także zbudują swoje osobiste nieprzejaskrawione poczucie własnej wartości.
  3. Czułość – bądźmy dla siebie prawdziwi w okazywaniu uczuć. Jeśli chcesz powiedzieć córkom i żonie, że je kochasz oraz, że jesteś szczęśliwy patrząc na nie oraz, że dziękujesz im za możność bycia ich ojcem i mężem – nie bój się tego uczynić. Pozwól sobie na spontaniczność w byciu rozkochanym i szalonym ojcem, czy czułą i troskliwą mamą.
  4. Szaleństwo – w budowaniu przestrzeni rodzinnej oprócz dbania o takie wartości jak odpowiedzialność, szacunek i dobro, jednocześnie nie zapominajmy o wprowadzeniu w nie odrobiny szaleństwa. Spontaniczny wypad na lody, wycieczka, wyjazd do cioci, na rower, czy nauka stawania na głowie. Wyjdźmy z naszej sfery „codziennego ja” i pokażmy, że warto poszerzać horyzonty i umysły i zdać się na chwilę spontanicznych pomysłów. Takie również powodują, że nasz dom staje się przestrzenią uśmiechu, zabawy oraz radości.
  5. Świętujmy – celebracja ważnych dla nas chwil pomaga w wyrażeniu naszych uczuć do danej osoby, jest okazją do otwarcia naszego domu na inne osoby z naszego grona oraz zaangażowania całej rodziny w przygotowania do celebracji.

Zastanów się na jakich wartościach chciałbyś/chciałabyś zbudować swoje życie rodzinne. Być może te wyżej przedstawione okażą się pomocne w zadbaniu o nasz dom jako strefy pełnej miłości, szacunku i bezpieczeństwo dla każdego jego członka.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły