Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Zakażeni
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Ozdrowieńcy
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18

Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Potwierdzone
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Wyzdrowiało
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18
spot_img

Znaczenie sportu i aktywności fizycznej w wychowaniu dziecka

Aktywność fizyczna jest jednym z warunków koniecznych do prawidłowego rozwoju dziecka – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pomaga w ogólnej poprawie sprawności organizmu oraz wytrwałości na stres i zmęczenie. Wspomaga także działanie układu immunologicznego. Najnowsze statystki wskazują jednak, że sprawność fizyczna u najmłodszych z każdym rokiem spada. Badania opublikowane przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie mówią, że w przeciągu 30 lat sprawność fizyczna spadła o 4,5%. Tylko co 4. dziecko w Polsce spełnia normę, jaką jest jedna godzina ruchu dziennie.

Dlaczego wysiłek fizyczny jest tak ważny?

Systematyczny wysiłek pozwala na prawidłowy rozwój i dojrzewanie – zarówno dzieci, jak i młodzieży. Umożliwia zachowanie lepszego zdrowia i kondycji w dorosłym życiu. Brak aktywności fizycznej przyczynia się do większej skłonności do powstawania chorób metabolicznych, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotworowe, a także osteoporoza. Brak ruchu wpływa także na zwyrodnienia kręgosłupa, a zaniedbane i nieleczone wady kręgosłupa prowadzą do deformacji ciała, zaburzeń układów wewnętrznych, głównie krążenia i oddechowego. Aktywność fizyczna przyczynia się także do osiągania lepszych wyników w nauce i poprawy koncentracji. Chcąc więc zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka, konieczne jest dbanie o jego aktywność fizyczną.

Z roku na rok systematycznie wzrasta liczba otyłych dzieci. Obecny stan rzeczy jest wynikiem zmiany trybu życia. Oprócz złej diety do osiągnięcia takich wyników przyczynił się brak ruchu wśród najmłodszych. Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telewizorem, telefonem, czy komputerem. Ciągłe używanie sprzętu elektronicznego zagłusza w dziecku naturalną chęć aktywności, co wpływa na leniwy sposób spędzania wolnego czasu.

Co stoi na przeszkodzie?

Warto więc dokonać wszelkich wysiłków, aby poprawić stan zdrowia młodego pokolenia. Znaleźć przyczynę niechęci do aktywności fizycznej i dążyć do jej zniwelowania. Mogą one być różne – czasami wynikają ze wstydu przed rówieśnikami, słabości w danej dziedzinie sportu. Może to także być po prostu brak czasu – dzieci są często przytłoczone obowiązkami i nie mają siły na podejmowanie wysiłku fizycznego. Wpływ na zaniechanie wszelkim aktywnościom mogą mieć też panujące w najbliższym środowisku dziecka zwyczaje – zarówno te, które dotyczą rówieśników jak i dorosłych.

Przykład źródłem motywacji

To do rodziców należy pokazanie, że bycie aktywnym się po prostu opłaca oraz że ludzie, którzy dbają o swoje ciało, pozostają w formie, osiągają lepsze wyniki w pracy i mniej chorują. Dobry przykład, jak w każdym przypadku jest najlepszym motywatorem do działań. Może warto zaproponować dziecku wspólną wycieczkę rowerową, pójście na basen, wieczorne bieganie? Z pewnością przyniesie to zysk dla całej rodziny. Jeśli wolny czas spędzamy aktywnie, pokażemy, że jest to możliwość do dobrej zabawy, która przynosi radość oraz stworzymy podstawy do zarażenia malca nawet tymi najprostszymi formami sportu.

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły