Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Zakażeni
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Ozdrowieńcy
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25

Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Potwierdzone
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Wyzdrowiało
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25
spot_img

Czy ważmy jest oddech?- Emilia Kaba

Oddychanie to jeden z najbardziej naturalnych dla organizmu człowieka procesów, dzięki któremu każdego dnia przez nasz układ oddechowy przechodzi nawet 12 tysięcy litrów powietrza. Odpowiednio natlenione pozwala wzbogacić krążącą w żyłach krew, dając życie komórkom w całym ciele i umożliwiając pracę wszystkich najważniejszych organów i narządów.

        Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele mięśni bierze udział w procesie oddychania ani tego, że nasza praca i nawyki posturalne mają realny wpływ na to, w jaki sposób dotleniamy swoje ciało. Każdy z nas ma swój unikalny wzorzec oddychania – u jednych oddech będzie długi i głęboki, u innych płytki i ledwo dostrzegalny. Niektórzy w proces ten angażują wiele mięśni wspomagających, u innych pracować będzie przede wszystkim przepona.

         W czynność oddychania nasze ciało jest w pełni zaangażowane. W skład mięśni oddechowych wchodzi nie tylko przepona, ale wiele innych mięśni. Mięśnie oddechowe dzieli się na główne i pomocnicze. Ich zadaniem jest umożliwianie człowiekowi procesu oddychania. Są to zatem jedne z najważniejszych mięśni ludzkiego ustroju. Jako jedyne wśród mięśni poprzecznie prążkowanych podlegają zarówno świadomej kontroli, jak i automatycznej.

        Przepona i mięśnie międzyżebrowe odpowiadające za mechanizm wentylacji płuc. Nie należy jednak mylić wymiany gazowej z wentylacją. Wymiana gazowa polega na umożliwieniu oddychania komórkowego i wymianie gazowej w organizmie, a wentylacja na czynności odruchowej, w której dochodzi do wdechu i wydechu.

      W czasie wdechu dochodzi do skurczu mięśni i zwiększeniu się objętości klatki piersiowej – powietrze napływa do pęcherzyków płucnych. Podczas gdy wydech polega na rozkurczu mięśni oddechowych, zmniejszeniu objętości klatki piersiowej i usunięciu powietrza z płuc.

       Jest wiele możliwości, które poprawiają wydolność i wytrzymałość mięśni oddechowych. I nie tylko poprawiają te dwie cechy ale również uczą prawidłowego  oddychania podczas wysiłku fizycznego np. biegania.

       Jednym z podstawowych ćwiczeń jest rozciąganie przepony polegające na tak zwanym oddychaniu brzuchem. Wystarczy stanąć w wyprostowanej postawie i brać wydech powiększając brzuch, następnie wydychać powietrze zmniejszając jego powierzchnie. Dzięki temu płuca mogą się powiększyć i dzięki temu zwiększa się dawka tlenu w czasie jednego wdechu.

      Jest dużo ćwiczeń, które możemy wykonywać indywidualnie ale są również z pomocą drugiej osoby. Przykładowym ćwiczeniem jest przyciąganie łokci z pomocą osoby ćwiczącej z nami. Wystarczy usiąść i zgiąć kolana pod kontem 90 stopni w stosunku do klatki piersiowej. Następnie oprzeć dłonie za karkiem, w tym czasie osoba pomocna klęka za nami i przyciąga do siebie nasze zgięte łokcie. W tym ćwiczeniu najbardziej rozciąga nam się między innymi mięsień piersiowy większy.

      Po skończeniu ćwiczenia z osobą towarzyszącą możemy się pokusić o kolejne ćwiczenie. Dalej siedząc jak w poprzednim ćwiczeniu wystarczy pochylić tułów do nóg, ręce skrzyżować za nimi i jak najmocniej zgarbić się. Dzięki temu prawidłowo rozciągamy mięsień zębaty przedni.

       Kolejne ćwiczenie to przyciąganie nóg do siebie w pozycji pływaka. Polega ono na tym, ze stajemy prosto, ręce zaplatamy przed sobą i przesuwamy dłonie do przodu i podczas wykonywania tej czynność – garbimy się. Takie ćwiczenie wykonujemy trze razy po 25 sekund.

      Ostatnim ćwiczeniem są kręty głowy. Do ćwiczenia tego warto się przygotować wykonując krążenia głową najpierw w jedną a następnie w drugą. Po takim przygotowaniu można zabrać się z właściwe ćwiczenie. Stajemy prosto jedną, rękę dajemy w dół ze zgiętym w górę nadgarstkiem, a drugą chwytamy głowę i delikatnie przyciągamy do barku. Należy tak trzymać ok. 30 sekund po czym zmieniamy stronę i powtarzamy.

Taka aktywność ni wymaga dużej ilości czasu, specjalnego miejsca do ćwiczeń. A rozluźnia i zwiększa wytrzymałość wydolnościową. Mała wysiłek, który może odmienić i polepszyć jakość codziennego życia.

Projekt wykonano dzięki partnerstwu z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej.

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły