Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04
spot_img

Rycerze Matki Boskiej Częstochowskiej- Albert Łyjak

Jasna Góra od wieków jest dla nas miejscem świętym. Czytając teksty o Jasnej Górze Jana Pawła II czy kardynała Stefana Wyszyńskiego, widzimy, że oni odnoszą się wprost do Jasnej Góry jak do miejsca, w którym się koncentrują i realizują nasze narodowe wartości. Tutaj są wciąż aktualne, bardziej odczuwalne i bardzo intensywnie się ucieleśniają. O tym świadczy historia Jasnej Góry, a także wartość duchowa, jaką nadał jej polski naród.

Właśnie tu 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się w Sali Rycerskiej uroczystość przyznania Ojcu prof. dr hab. Eustachemu Rakoczemu Szabli Honorowej Rycerza Matki Boskiej Częstochowskiej, którą ufundowała Fundacja Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL na czele z przewodniczącym dr inż. Kazimierzem Krasiczyńskim. Honorową szablę otrzymał również medalier, Wiesław Kulej.     

Ojciec Eustachy jest znany w środowiskach kombatanckich jako Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości. Z Jasnej Góry duszpastersko posługiwał sędziwym Weteranom Wojska Polskiego, Legionistom Józefa Piłsudskiego, Powstańcom Wielkopolskim, Żołnierzom Armii Krajowej oraz Żołnierzom Batalionów Chłopskich. Ostatnio został Kapelanem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. To on odprawił pierwszą mszę poświęconą Żołnierzom Wyklętym w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Wiele lat musiało upłynąć, aby środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Lech Kaczyński, korzystając ze swego konstytucyjnego uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święta państwowego, które będzie obchodzone 1 marca każdego roku. Sejm uchwalił tę ustawę 3 lutego 2011 r., już po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

       Przewodniczący Fundacji, Kazimierz Krasiczyński, powiedział:

     Ojciec Eustachy opiekuje się od dawna żołnierzami II wojny światowej, żołnierzami Polski Podziemnej, a także Żołnierzami Wyklętymi. Jest autorem drobiazgowych i ciekawych historycznych opracowań i albumów. Jego bezkompromisowa walka o obecność Matki Boskiej Częstochowskiej w życiu Narodu i w życiu codziennym żołnierzy, obecnie pełniących służbę, jest uznawana na polskiej ziemi i będzie sowicie nagrodzona w niebie.

 Inżynier Wiesław Kulej jest zdolnym i pracowitym artystą, autorem i organizatorem wielu przepięknych dzieł w różnych metalach, także pozłacanych lub posrebrzanych czy emaliowanych. Produkuje też użytkową galanterię metalową, dając zatrudnienie pewnej grupie ludzi. Jest wielkim patriotą, poświęcającym Ojczyźnie swoje zdolności, w które wyposażył go Pan Bóg. Poświęca także swój czas i pieniądze dla Polski, gdyż wykonał dla naszej Fundacji setki odznaczeń, także pozłacanych i emaliowanych, które wręczyliśmy Papieżowi, kardynałowi, arcybiskupom, biskupom, prezydentom, premierom, ministrom, posłom i innym patriotom oraz życzliwym Polsce ludziom z zagranicy.   

          Wykonał także tablice, o trwałości kilkuset lat, upamiętniające Ryszarda Kuklińskiego, Żołnierzy Wyklętych i Kornela Morawieckiego. Tablice zostały są umieszczone w Kaplicy Pamięci Narodu im. Ojca Augusta Kordeckiego dzięki życzliwości Jasnogórskich Ojców Paulinów, którzy okazują szacunek czynom patriotycznym budującym historię Polski. Ten człowiek, kochający bezgranicznie swoją Ojczyznę, jest całkowicie oddany Matce Boskiej Częstochowskiej oraz Jasnej Górze, którą często odwiedza, czerpiąc siły do swojej pracy dla Ojczyzny i do codziennej walki o hołd i uznanie dla Patronki Narodu Polskiego i całego świata.

 Nasza Fundacja oddaje cześć tym obydwóm wzorcom Rycerzy Matki Boskiej Częstochowskiej, którzy oddają życie Matce Najświętszej i Ojczyźnie. Cała Polska wie, że w sercu Polski na Jasnej Górze od setek lat paulini są rycerzami i żarliwymi obrońcami Matki Boskiej Częstochowskiej i naszej Ojczyzny. Takimi, jakim był przeor paulinów, ojciec August Kordecki i jakimi jesteście dziś wy – paulini z Jasnej Góry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły