Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Zakażeni
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Ozdrowieńcy
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25

Koronawirus na Świecie

All countries
620,333,874
Potwierdzone
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
599,080,333
Wyzdrowiało
Updated on 26 September 2022 10:25
All countries
6,540,524
Zgony
Updated on 26 September 2022 10:25
spot_img

Pogaduszki z Putinem Albert Łyjak

Zbrodnie wojenne na Ukrainie to tragiczne fakty, za które pełną odpowiedzialność ponosi prezydent Rosji, Władimir Putin. Mordy na ludności cywilnej, tortury, gwałty są w rozumieniu prawa międzynarodowego zbrodniami.

Konwencje haskie z 1899 i 1907 roku zostały podpisane przez wszystkie kraje świata. Ustalają reguły i zasady, których muszą trzymać się strony wojny. Jedna z podstawowych zasad brzmi: nie wolno atakować ludności cywilnej. Konkretną definicję zbrodni wojennej przeciwko ludności cywilnej zawiera artykuł 8 Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Opiera się ona na Konwencji Genewskiej z 1864 roku i Konwencjach Genewskich z 1949 roku.

Tymczasem prezydent Francji, Emmanuel Macron, wielokrotnie telefonicznie rozmawiał z Putinem, zabiegając – jak powiedział – m.in. o zawieszenie broni na Ukrainie. Skandaliczne jest takie zachowanie, tym bardziej, że wcześniej Francja złamała embargo na dostawy broni do Rosji.  

– Odpowiedzialni za kontynuowanie dostaw w czasie trwania embarga byli premierzy i rządy za czasów prezydentów Francois Hollande’a i Emmanuela Macrona – ustaliła w dziennikarskim śledztwie Ariane Lavrilleux.

Nic dziwnego, że na te pogaduszki z Putinem ostro zareagował premier Mateusz Morawiecki: – Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z działań? Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać .

     Macron ripostował w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Parisien”:

Mateusz Morawiecki jest skrajnie prawicowym antysemitą, który wyklucza osoby LGBT – powiedział. Trudno tę odpowiedź odnieść do rozmów z Putinem, że niby on jest LGBT i Żydem? Raczej nie. Jest to ogólnie przyjęta obelga we współczesnym świecie.

Stanowczo zareagował amerykański Rabin Jacob Shmuel „Smukle” Boteach, który napisał na Twitterze: Macron, nazywając premiera Polski, Mateusza Morawieckiego, antysemitą, podczas gdy jego kraj przyjął 2,5 mln uchodźców, w tym wielu Żydów, jest obrazą dla przyzwoitości. Świat ma prawo kwestionować to, co negocjacje z Putinem przyniosły poza wzrostem barbarzyństwa. Znam polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, gościłem go w Nowym Jorku i widziałem się z nim w Warszawie. Nazywanie go przez Macrona antysemitą, zwłaszcza, gdy jest zaangażowany w jedną z największych humanitarnych akcji ratunkowych naszych czasów, jest niedopuszczalnym kłamstwem i oszczerstwem.

     Odwieczne oskarżanie Polaków o antysemityzm, nawet w sporach, w których o Żydach się nie wspomina, staje się z braku argumentów normą. Warto przytoczyć zapomniane już słowa Lecha Kaczyńskiego do izraelskiej minister, Juli Tamir na temat łatki Polaka-antysemity:

Wie Pani, dlaczego przed wojną było tak wielu Żydów w Polsce? Bo Polacy zaakceptowali Żydów i przyznali im prawa, których nie mieli w innych krajach. W Polsce były miasta i miasteczka, w których Żydzi stanowili większość. Tysiąc lat wspólnej historii żydowsko-polskiej, co pani wie o tym? […] Rozumiem ogromną potrzebę wyparcia ze zbiorowej świadomości pamięci to, co się wydarzyło, ale w końcu wybaczyliście Niemcom. Wybaczyliście im, ponieważ mieli pieniądze, by zrekompensować wasz ból. My byliśmy biedni. Żyjąc pod sowieckim butem nie mogliśmy nic wam zaoferować, a wy cynicznie skierowaliście ogień oskarżeń na Polskę. Wysyłacie swoich uczniów do Polski, chodzą po naszych ulicach, machają izraelskimi flagami, zioną nienawiścią i strachem. Patrzą na nas, jak gdyby zobaczyli diabła, a potem udają się do Berlina, aby tam się bawić. I oni są szczęśliwi w Berlinie, siedzą w kawiarniach niedaleko siedziby Gestapo i czują się komfortowo. W Niemczech widzą kulturę i sztukę, u nas widzą tylko martwe ciała. To wy piszecie historię na nowo.Widzimy, że obok pełnoskalowej wojny na Ukrainie, trwają także wojny bezkrwawe i ukryte. Bezlitosne wojny własnych interesów.                 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły