Koronawirus na Świecie

All countries
650,586,432
Zakażeni
Updated on 6 December 2022 17:03
All countries
608,482,528
Ozdrowieńcy
Updated on 6 December 2022 17:03
All countries
6,648,410
Zgony
Updated on 6 December 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
650,586,432
Potwierdzone
Updated on 6 December 2022 17:03
All countries
608,482,528
Wyzdrowiało
Updated on 6 December 2022 17:03
All countries
6,648,410
Zgony
Updated on 6 December 2022 17:03
spot_img

Zielony Ład na Podkarpaciu – Franciszek Rozmus

Cichym ,,złodziejem” energii elektrycznej w Polsce są przestażałe lampy uliczne, mamy ich aktualnie zainstalowanych jest ponad 3 mln sztuk. Około 2 300 gmin w Polsce powinna jak najszybciej przeprowadzić proces modernizacji istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Zmniejszenie zużycia prądu o 70 proc. dzięki zastosowaniu technologii LED w oświetleniu ulicznym, pozwoliłoby na zmniejszenie emisji o 1 557 500 ton CO2 do atmosfery, co równałoby się zmniejszeniu zużycia węgla kamiennego o 875 000 ton.

W dobie nieustannych podwyżek cen energii elektrycznej, warto przyjrzeć się inwestycjom kompleksowych modernizacji starego oświetlenia ulicznego na nowe wykonane w technologii LED, dokonanych przez samorządy województwa Podkarpackiego. Warto też zapoznać się z problemami, które udaje sie przy tym rozwiązać, ponieważ są to dobre przykłady w skali ogólnopolskiej.

W Gminie Orły przeprowadziliśmy z sukcesem inwestycję wymiany wyeksploatowanych opraw oświetlenia ulicznego na nowoczesne oprawy typu LED – mówi wójt Bogusław Słabicki – modernizacja dotyczyła 1100 szt. opraw ulicznych oraz układów sterowania. W wyniku wymiany, poprawiliśmy w sposób znaczący bezpieczeństwo i komfort na naszych ulicach. Po dwóch latach eksploatacji nowego oświetlenia utrzymujemy oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie 70%, a cały system oświetleniowy cechuje się niską awaryjnością.

Burmistrz Łańcuta Rafał Kumek, kompleksowo wymienił w swoim mieście dwa razy wiecej lamp niż w Orłach tj. 2200, uzyskując 72 proc. oszczędności. Inwestycja ta została sfinansowana w formule ESCO (ang. Energy Service Company). Model takiego finansowania inwestycji zakłada zabezpieczenie i wydatkowanie wszystkich niezbędnych kosztów z poziomu wykonawcy wraz z udzieleniem 10-letniej gwarancji na przedmiot wykonanych robót. Wynagrodzeniem dla wykonawczy jest partycypacja w oszczędnościach wynikających ze zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych oraz zużycia energii elektrycznej w gminnej lub miejskiej sieci oświetleniowej w okresie trwania umowy, jednostka samorządu terytorialnego nie angażuje środków własnych na inwestycję, jak w przypadku innych tradycyjnych modeli finansowych.

Taka formuła finansowania została już wcześniej m. in. w Ustrzykach Dolnych, gdzie wymieniono ponad 1500 lamp oświetlenia ulicznego. Oświetlenie w technologii LED to najlepsza inwestycja dla samorządu gminy – mówi burmistrz Bartosz Romowicz – zachęcam wszystkie samorządy do tego aby realizować zadania w tej formule bo są one bardzo korzystne dla samorządów. Przede wszystkim do realizacji tej inwestycji gmina nie przeznaczyła własnych środków. Dzięki tej wymianie, oświetlenie w gminie Ustrzyki Dolne jest nowoczesne, jest funkcjonalne, ale przede wszystkim jest dobre i dobrej jakości. Gmina posiada oszczędności na rachunkach elektro nawet do 70 proc. Powoduje to, że spłata inwestycji jest w czasie szybszym niż zakładany.

Inne samorządy jak Gać, Kańczuga, Wojaszówka, Niwiska i Pruchnik osiągnęły oszczędności w granicach 65-70 proc.. Całość sukcesu polega też na odpowiednim wyborze sprawdzonego producenta i dobrej jakości lamp, oraz solidnego wykonawcy. We wszystkich realizowanych projektach zwrot z inwestycji następuje w okresie gwarancyjnym. Inwestor (gmina) nie ponosi żadnego ryzyka finansowego – także związanego z ewentualną awaryjnością sprzętu.
Bardzo istotnym problemem, który udało się rozwiązać przy realizacji powyższych inwestycji było wypracowanie przez samorządy porozumienia z zakładem energetycznym. Dystrybutorzy energii elektrycznej w naszym kraju, są właścicielami słupów i większości znajdujących się na nich lamp oświetlenia ulicznego. Mimo, że gminy nie są właścicielami lamp to prawo nakłada na nie obowiązek płacenia na energię elektryczną zużywaną przez te lampy. Interes dystrybutora prądu elektrycznego nie do końca współgra z interesemtym tego kto płaci za ten prąd. W sytuacji gdyby właściciel lamp w obliczu wzrostu cen energii elektrycznej zmienił je na takie, której zużywają mniej tej energii, nie byłoby problemu, niestety dzieje się to w niewielkim zakresie. Gminy wymieniające lampy uliczne za własne pieniądze stają się automatycznie ich właścicielami. Tu dochodzi do konfliktu interesów, bowiem jest kwestia opłat za dzierżawę słupów, oraz inne kwestie techniczne. Brak jest jasnych i wystandaryzowanych zasad współpracy z zakładami energetycznymi. W tej chwili jedynie PGE wypracowało porozumienie o współpracy samorządami w województwie Podkarpackim, umożliwiające im wprowadzenie oszczędności. Brak odpowiednich regulacji prawnych m.in. zapisów w ustawie Prawo Energetyczne, zapewniających miastom i gminom możliwość rynkowego wyboru dostawców energii i usług na infrastrukturze będącej własnością przedsiębiorstw energetycznych jest w skali kraju skuteczną barierą dla modernizacji oświetlenia ulicznego.

Oświetlenie uliczne w Polsce pochłania ok. 2500 GWh. Dla porównania produkcja energii elektrycznej przez wszystkie polskie elektrownie opalane węglem brunatnym w kwietniu 2019 r. wyniosła 3190 GWh.

Wysokie zużycie energii elektrycznej przekłada się na emisję dwutlenku węgla. Przyjmuje się, iż wyprodukowanie jednej megawatogodziny oznacza emisję aż 0,89 tony CO2, czyli 2 500 Gwh daje emisję 2 225 000 ton CO2 do atmosfery. Do wyprodukowania tego potrzeba 1 250 000 ton węgla kamiennego.

Przestarzałe konstrukcje opraw oświetleniowych charakteryzują się bardzo niskimi parametrami fotometrycznymi, wpływającymi na bezpieczeństwo komunikacji i komfort użytkowników dróg i szeregiem innych negatywnych cech funkcjonalnych. Wśród dominują lampy sodowe – ok 60 proc., rtęciowe – 30 proc., a następnie w mniejszej ilości żarowe, neonowe i metalohalogenkowe. W wyniku wyeksploatowania, osiągają maksymalnie 40 proc. swojej pierwotnej wydajności.

Należy również pamiętać, o jakże istotnym, aspekcie ekologicznym, wynikającym z wysokiej toksyczności związanej z produkcją oraz utylizacją źródeł światła, które zawierają szkodliwe pierwiastki tj. rtęć. Wszystkie w/w negatywne aspekty związane z wykorzystaniem przestarzałych technologii oświetleniowych potęguje fakt ogromnej energochłonności stosowanych systemów oświetleniowych.

Rozwiązaniem problemu jest zainstalowanie oświetlenia LED-owego na ulicach polskich wsi i miast. Inwestycje w modernizację tego rodzaju oświetlenia charakteryzują się kilkuletnią stopą zwrotu i zmniejszeniem zużycia energii od 50 do 75 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że 30-50 proc. kosztów energetycznych w gminach pochłania niezmodernizowane oświetlenie, kluczowym staje się realizowanie tych właśnie inwestycji, zarówno z pobudek czysto ekonomicznych, jak i ekologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły